Měla štěstí, že se nestala loni jedním ze dvou tisíc majitelům, kterým kvůli čištění přesunovali auto. Podle nařízení ho pak musí služba vrátit, řidiči ale za úkon zaplatí třináct set korun.

Největší problém s odtahy aut měli loni na šesté městské části. Přesunuli jich 368. Za nimi skončily Praha 4 a Praha 14. Za celý rok musela Správa služeb posunout celkem 2110 aut z pražských ulic.

Jarní blokové čištění začalo v úterý 7. dubna a bude pokračovat až do června. Úklid je rozložený po celém městě tak, aby se uklízely menší bloky. Řidiči mají tak šanci přeparkovat poblíž svého bydliště.

„Za rok uklidíme běžně 1140 kilometrů. Rozdělujeme, které ulice budeme čistit o víkendu, a které ve všední den. Například celá Praha 1 se bude uklízet o víkendech," uvedla mluvčí Technické správy komunikací hlavního města Barbora Lišková.

Denně až deset bloků

Na úklidu se podílí kolem stovky pracovníků ručního čištění, čtyřicet řidičů a další brigádníci. „Denně se obvykle čistí devět až deset bloků, na jednom bloku je velký samosběr, velká kropička, multikára a malá technika, jako jsou chodníkový samosběr či vysavač," popsala Barbora Lišková.

Úklidové službě dělají vrásky taková auta, která stojí nad kanály. Musí ho nadzvednout a po vyčištění vrátit na místo. „Situace je rok od roku horší, protože se neodtahuje na odtahová parkoviště a řidiči jsou v čím dál větší míře neukáznění a nerespektují přenosné dopravní značení," posteskla si Lišková.

Auto, které stojí v zákazu, Správa služeb umístí na odtahový vůz na dobu úklidu a následně složí zpět. Takový úkon stojí třináct set korun.

Závažné důvody respektují

„Platby se vrací v případě, pokud provozovatel či majitel vozidla prokáže závažné důvody, které mu znemožnily, aby vozidlo odstranil včas," upřesnil vedoucí oddělení odtahů a vraků ze Správy služeb hlavního města Prahy Jiří Babka.

Pokud se řidičům přihodí, že zapomenou nebo nestihnou auto přeparkovat, přijde jim za úkon faktura. Vybrané peníze pak putují na účet magistrátu.

Technická správa komunikací zveřejňuje informace o čištění na webu a poskytuje i bezplatnou službu pro registrované uživatele. Těm potom přijde na e-mail termín čištění v jejich ulici. Službu využívá přes čtyři tisíce Pražanů.

Každý den se bude čistit od 8 do 15 hodin. Řidiči by měli sledovat dočasné dopravní značení v ulicích. Jde o přenosné značky Zákaz zastavení s podtabulkou, kde je uveden datum a čas. Budou umístěny vždy sedm dní před zahájením blokového čištění v konkrétní ulici.