U dvou řidičů zjistili popíjení alkoholu před jízdou a zbytek byly další přestupky – nepoužití bezpečnostních pásů, telefonování za jízdy či nevyhovující technický stav vozidla. Souhrnná čísla byla známá až dnes ráno, po uzávěrce listu.

S rychlostí si hlavu nelámou

I strážníci městské policie potvrzují, že pražští šoféři si rychlostními limity hlavu nelámou. Na nábřeží Antonína Dvořáka od osmi ráno do včerejšího podvečera nachytali tři desítky řidičů, kteří jeli více než 60 km/hod. Rekordmankou byla řidička, která po nábřeží svištěla dokonce rychlostí 104 km/hod. Městskou komunikaci si na témže místě spletl se závodním okruhem řidič motocyklu, který mezi auty kličkoval až devadesátikilometrovou rychlostí.

Zkroušený pohled, nervózní úsměv, ale i nadávky a vulgární gesta. Tak reagovali řidiči na společnou akci městské a republikové policie v ulicích hlavního města na více než padesáti místech. „Akce by nám měla dát jasnější obrázek o situaci v metropoli. Ve spolupráci se strážníky pokryjeme najednou mnoho míst, a získáme tak mnoho užitečných informací. Podobné akce budou následovat se zaměřením na další řidičské nešvary, jako je třeba jízda po kolejích a podobně,“ řekl Deníku šéf pražské dopravní policie Pavel Švrčula.

Po varovných zprávách o vývoji nehodovosti v celé republice tak řidiči dostávají signál, že se ignorování pravidel nevyplatí. „Je to taková demonstrace toho, co obě policie dokáží, a varování, aby si šoféři dali pozor,“ poznamenal k akci náměstek ředitele městské policie Ludvík Klema.

Přestupky na internetu

Praha -Pro pražské řidiče a řidičky znalé práce s internetem padne výmluva, že nevědí, jaké přestupky v dopravě spáchali. Magistrát připravil novou službu nazvanou „Vím, jak řídím“, která je dostupná prostřednictvím čipové karty opencard, tedy karty Pražana. Tu má v současné době zhruba 2700 lidí. Řidiči, kteří kartu vlastní, budou mít přehled o svých dopravních přestupcích i o ztrátě bodů, která jim za to hrozí. Službu město spustilo včera na webu metropole www.praha.eu. Nová služba zatím zobrazuje jen takzvané podezření ze spáchání přestupku a počet přidělených bodů, které za něj může řidič očekávat.

Úřad šetří tendry

Praha -Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ukončí během několika dnů správní řízení kvůli tendrům na zóny placeného stání v Praze 3 a 7. Původně měl úřad rozhodnout již na počátku tohoto týdne.Od pražského magistrátu si ale vyžádal další dokumenty. „V takovém případě je lhůta pro rozhodnutí pozastavena,“ uvedl mluvčí úřadu Kristián Chalupa. Podle něj by mělo rozhodnutí padnout do několika dní. Výběrová řízení v Praze 3 a 7 napadla letos v srpnu společnost .A.S.A., která v soutěži neuspěla. Podle ní bylo zadávací řízení neurčité v souvislosti s platností evropské certifikace k parkovacím automatům. (hav)