Za pravdu dá zřejmě policejní vyšetřování děsivé nehody autobusu na pražském Zličíně předpokladům, které se vyrojily bezprostředně po havárii. Objevily se spekulace, že za zřícení vozidla kyvadlové dopravy, převážející lidi mezi stanicí metra a nákupními centry, ze skály za jedním z hypermarketů měly v pondělí 18. dubna na svědomí zdravotní problémy 60letého řidiče – dokonce prý mohl šofér podlehnout infarktu bezprostředně předtím, než na rovné silnici zcela nepochopitelně vybočil z přímého směru a zamířil rovnou ke srázu. A právě tak to zřejmě bylo.

Nasvědčují tomu první výsledky znaleckých zkoumání vzorků odebraných rámci pitvy, které už vyšetřovatelé mají k dispozici. „Příčinou úmrtí byla srdeční nedostatečnost, která vedla ke ztrátě vědomí před dopravní nehodou,“ uvedla v pondělí Eva Kropáčová z ředitelství pražské policie. Šofér, kterého jako jediného vyprostili z vraku autobusu mrtvého, tak podle všeho nepodlehl následkům zranění způsobených při havárii. „Vyšetřování dopravní nehody i přesto stále pokračuje; čekáme na zprávu o vyhotovení znaleckých posudků,“ podotkla Eva Kropáčová.

Téměř jisté je už nyní, že na ošklivě vyhlížející bouračce se nepodepsal technický stav autobusu. Jeho zkoumání ukázalo, že stroj byl bez závad, nezradily ho brzdy ani řízení. Stroj také před nehodou úspěšně procházel všemi nařízenými prověrkami. I řidič měl ale v pořádku všechny předepsané prohlídky; lékaři při preventivních kontrolách signály blížící se tragédie neshledali.

(zw)

Čtěte také: Nehoda autobusu: řidič zemřel, 13 lidí se zranilo