Pojďte s námi proniknout do netradičních osmi příběhů těch, kteří jsou za své specifické postoje nebo extravagantní vzhled vnímáni stereotypně a mnohdy také otevřeně kritizováni.

Čtvrtý díl našeho nepravidelného cyklu bude věnovaný dívce, která se zabývá body-fitness, Rii Hrušovské.

Téma žen a posilování je stále něco nezvyklého. Setkáváte se s negativními reakcemi okolí?

U nás je fitness stále ještě v zárodku, takže reakce bývají smíšené. Řada lidí je úplně v klidu, ba naopak, strašně mě v tom podporují a fandí mi. Přitom nejde jen o lidi z oboru. Oni prostě vidí tu dřinu za výsledky a tak mi drží palce. Pak je tu druhá skupina, a ta s tím má problém. Mají ženu zažitou jako slabou a křehkou a bytost, takže ta osvalená holka je pro ně prostě moc. Od těch pak u svých fotek někdy vídám komentáře ve smyslu, že mám ty svaly už moc velké, jako chlap a podobně. Paradoxní je, že body-fitness vzniklo naopak jako odnož klasického bodybuildingu, aby se přiblížilo normální populaci a normálním ženám. Není to o maximálním budování objemu svalů, je to o zdravém životním stylu, stravování a pravidelném cvičení. Jde o perfektní a velmi efektivní způsob hubnutí, rýsování a udržování se ve formě. Podle mě je to hlavně o osvětě. Negativní komentáře pramení především z nedostatečných vědomostí.

Nemyslíte si tedy, že svět body-fitness postrádá jemnost a ženskost?

Vůbec ne. Ačkoli já už to mám samozřejmě nastavené trochu jinak, protože jsem se dopracovala k závodění. Dneska už si nejdu jen tak v pohodě zacvičit! Na druhou stranu třeba kulturistky jsou pro mě trochu extrém, stejně ale všechny finalistky obdivuji, protože vidím, kolik je za tím šílené dřiny a jak pro svůj sen obětují úplně všechno. V rámci závodění jsou kromě kulturistek ale další kategorie jako body fitness, bikini, fitness. A právě ty se snaží ženám ukázat, jak by jejich tělo mělo a mohlo v ideálním případě vypadat. Mám zkušenost se spoustou klientek, které ke mně přišly nejdřív jen zhubnout, ale pak se vysportovaly a líbí se jim to. Třeba úspěšné manažerky, které za tím vidí víc než jen výsledek, vnímají spíše změnu životního stylu, a mají disciplínu v tréninku i v práci.

Setkáváte se s tím, že byste třeba díky fitness neodpovídala ideálu krásy některých mužů?

Těžko říci, ale asi ano. Jak jsem již předeslala, v zahraničí má ženský body-fitness delší tradici a tak to tam berou obecně trochu jinak. Celkově se setkávám s oběma typy reakcí. Jsou kluci, kteří mi fandí a podporují mě, protože třeba sami sportují a mají rádi holky s disciplínou. Ono dosáhnout toho, aby tělo vypadalo takhle, vyžaduje spoustu odříkání. Už jen to stravování. No a pak existují tací, kteří si možná spíš řeší vlastní komplexy a mají poznámky ve stylu: „Vypadáš jako chlap, ty svaly jsou moc velké!" Takoví dokážou být i docela krutí.

Dotýká se vás osobně, když něco takového slyšíte?

Musím říci, že za dobu, co se tomu věnuji, jsem se s tolika negativními komentáři nesetkala. Naopak jsem ráda, že mě v tom spousta blízkých podporuje, ačkoli ve finále zjistíte, že to děláte hlavně sama pro sebe a že tě to určitým způsobem naplňuje. Díky Body-Fitness se cítím dobře a jsem se svým tělem spokojena natolik, že bych ho s nikým neměnila. A kolik žen tohle může upřímně říci? Doufám, že i já přispěji svou troškou ke změně pohledu na ideál ženské krásy, který momentálně nahrává hubeným, někdy až vychrtlým holkám, které kvůli němu podstupují často zdraví škodlivé diety.

Co pro vás body-fitness? Hlavně dřina?

Dřina to samozřejmě je, to je ale jen povrchní pohled. Já za tím vidím příběh. Už dávno jsem se snažila na závody připravit, vždy mi do toho vlezly buď pracovní povinnosti, nebo něco jiného. Nakonec jsem to ale na stará kolena zvládla, a rozhodla jsem se, že u toho zůstanu, že už se nikdy nechci otočit zpátky. To bylo před dvěma roky, kdy jsem se začala připravovat a kdy za mnou stál hlavně brácha. Ten říkal, že jestli je to pro mě důležité, musím do toho jít hlavně kvůli sobě. Samotné závody a to, že člověk vyleze na pódium, je už jen hezký bonus. Měl pravdu. Že jsem to podstoupila, nevzdala se a dotáhla to do konce, mi změnilo život a učinilo z body-fitness jeho nedílnou součást. I díky tomu jsem teď tím, kým jsem. A to mi dalo sílu zvládnout spoustu věcí, ať už osobního nebo pracovního rázu.

Marie Pokorná

Čtěte také: Šéf slávistického kotle Lukáš Vala alias Strašák: Fotbal byl vždy o emocích