Fremr pracoval pro europoslance a předsedu pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila, Fremr v úterý na žádost strany rezignoval. „Pospíšil navrhl Fremra jako člena dozorčí rady dopravního podniku, máme na to doklady. Což my jsme odmítli. Pro Pospíšila pracoval Fremr jako poradce, pracoval s ním i v Museu Kampa, musí z toho vyvodit důsledky,“ řekl ve středu zastupitel a starosta Prahy 7 Čižinský.

Čižinský a náměstek pro dopravu Adam Scheinherrem na středeční tiskové konferenci blíže popsali, jak probíhala volba členů dozorčí rady před více než třemi lety. „Bylo to po našem nástupu, kdy jsme obměňovali dozorčí radu, klub Spojených sil nám zaslal své čtyři nominanty, byl tam Petr Hlubuček, Jiří Fremr, Marek Doležal a Tomáš Mikeska. Pana Fremra jsme nepřijali, toho posléze vyměnili za Jana Marka, který pak nastoupil,“ popsal událost Scheinherr.

V kauze však Mikeska a Marek nefigurují, Doležal již skončil jako místostarosta Prahy 9. Fremr ani Doležal zatím nejsou mezi obviněnými, oba ale měli kontakty se stíhanými kolem bývalého primátorova náměstka ze STAN Petra Hlubučka a lobbisty Michala Redla.

„Instinktivně jsme tušili, že musíme každý Hlubučkův návrh coby koaličního partnera prověřovat. Když přišel s návrhem pana Augustína (na funkci ekonomického náměstka a člena představenstva, pozn. red.), dvakrát jsme ho nejdříve odmítli. Hlubuček nám hrozil rozbouráním celého vedení dopravního podniku, tak jsme souhlasili s nominantem Spojených sil pro Prahu na místo, které bylo rezervované pro TOP 09,“ popsal Čižinský.

Augustín si s Hlubučkem posléze řekli o úplatek pět milionů korun developerovi ohledně zástavby u nádraží Holešovice, což se dozvěděl Scheinherr a oznámil věc policii. „Řekl jsem kolegům v radě města i panu primátorovi, dávejte si pozor na Hlubučka a všechny jeho smlouvy si dvakrát kontrolujte,“ uvedl ve středu Scheinherr.

Vedení pražské TOP 09 se nařčení brání, Pospíšil již minulý týden oznámil, že na Čižinského podá žalobu. „Vsázíš na to, že sociální sítě nerozliší pravdu a umožní ti takto lhát. I proto jsem se rozhodl obrátit se na soud a podat na tebe žalobu. Jedině tak bude věc jednoznačně objasněna a jedině tak je možné tvým lžím zabránit,“ napsal na twitteru Pospíšil. K otázkám Pražského deníku se však nevyjádřil, údajně je na cestě do Bruselu, kde řeší otázky spojené s českým předsednictvím radě EU, žalobu prý však určitě podá.

„Bylo by vhodné, aby Jiří Pospíšil na mandát zastupitele rezignoval a neměl by kandidovat. Budu se bránit, vůbec se toho nebojím, je jasné, jak ta situace je, kdo přivedl na magistrát člověka s mafiánem a který si dělá legraci z toho, jak se v Praze krade,“ reagoval ve středu Čižinský.

Náměstek Scheinherr ve středu vypovídal opět na policii, dle svých slov zde strávil tři hodiny s dvěma vyšetřovali a deseti trestními obhájci obviněných. „Věřím, že jsem zase pomohl policii posunout případ o kus dál. Nemohu mluvit o detailech, jsem vázán mlčenlivostí. Jsem si jist, že jsem se zachoval jako zodpovědný občan. Činil jsem kroky k tomu, aby v rámci dopravního podniku nedocházelo k žádným škodám,“ řekl Scheinherr.

Přijde Praha o miliardy?

Na středeční tiskové konferenci Prahy sobě též náměstek pro rozpočet Pavel Vyhnánek (Praha sobě) oznámil, že může být ohrožen investiční úvěr na metro D, který Praha získala před pár týdny od Evropské investiční banky v částce přesahující 22 miliard korun.

„Pro nás je nesmírně důležité, abychom pro banku zůstali důvěryhodným partnerem. Dva dny po policejní razii jsem absolvoval náročný hodinový telefonát s bankou, ať trváme na vyvození maximálních důsledků. Oni celou situaci velice pozorně monitorují. Zakládají si na své reputaci,“ řekl Vyhnánek. Dle jeho slov město zatím o žádné prostředky nepřišlo.

Olej do ohně podle něj přilévá také fakt, že do kauzy jsou namočeni dva čeští europoslanci, kromě Pospíšila též Stanislav Polčák (STAN), který zatím pozastavil své členství ve straně, avšak funkci v europarlamentu si ponechal.