Zaparkovat i na místech, která byla dříve rezervována pro firmy, je nyní možné v druhé městské části. „Všude jsme nechali odstranit svislé značky informující o rezervování místa. A vodorovné značení na vozovce není pro žádné řidiče směrodatné,“ uvedl vedoucí odboru dopravy úřadu Prahy 2 Josef Gál.

V ulicích druhé městské části se v posledních dnech začaly objevovat modré značky s velkým P, nápisem RESERVÉ a zakrytou tabulí s dalšími údaji. Mnozí řidiči se proto obávají, že zaparkováním páchají přestupek. Podle radnice Prahy 2 se ale nemusejí bát. „Značky začnou platit až od 1. listopadu. Označují zóny placeného stání. Na zakryté tabuli jsou informace o podmínkách parkování,“ vysvětlil Gál. Řidiči navíc mohou k parkování využívat místa dříve vyhrazená pro firmy, a to včetně pošty.

V platnosti zůstávají rezervovaná místa jen pro policisty, vozidla sociální a zdravotní služby, magistrátu, úřadu Prahy 2, taxislužby a invalidů. „Ale jen tam, kde je svislá značka,“ zopakoval úředník.

Některé firmy si však nechaly odstraněné značky znovu nainstalovat. „Najednou mi ale začali volat anonymové, že na to nemám právo, že to je neplatné. Ať prý na ně zkusím zavolat odtah,“ sdělil jeden z podnikatelů na Praze 2, který nechtěl být jmenován. Před svým sídlem měl dvě rezervovaná místa. Anonymní stěžovatelé mají skutečně pravdu. „Všechny smlouvy na rezervace jsme vypověděli k 30. září. Žádné takové omezení už neplatí,“ dodal Gál.

Automaty až v prosinci

Podle starostky Prahy 2 Jany Černochové si parkovací karty stále nevyzvedla ani polovina rezidentů. Na tamější úřad přišlo zatím jen pět tisíc lidí, očekává se přitom vydání přibližně jedenácti tisíc karet. „Možná někdo podlehl dojmu, že zóny se odsouvají a není třeba spěchat. To ale není pravda, od 1. listopadu určitě začínáme,“ řekla Černochová.

Parkovací automaty pro stání krátkodobých návštěvníků se však objeví v Praze 2 až v průběhu prosince. „Do té doby budou moci stát na současných hlídaných parkovištích, která budou fungovat i nadále,“ dodala Černochová.