Jedním slovem – ne. Pravidlo o zakrytí nosu a úst mohou kontrolovat řidiči, kteří mohou neukázněného cestujícího vykázat z přepravy. Kontrolu provádějí také strážníci městské policie. Už o minulém víkendu dopravní podnik oznámil, že souvislosti s nouzovým stavem a mimořádnými opatřeními vyhlášenými vládou Andreje Babiše (ANO) dočasně uzavřel střediska dopravních informací a prodejních míst jízdních dokladů.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Lidem, kteří potřebují cestovat MHD, tak zbyla možnost zakoupit si jízdenky v automatech na lístky, přes bezkontaktní platební terminály, SMS jízdenku či přes mobilní aplikaci PID Lítačka.

Jenže co má dělat cestující, když mu končí platnost časového kupónu a nemůže (nebo nechce) využít aplikaci či e-shop DPP? Jediným řešením je návštěva Škodova paláce. Magistrát vyčlenil v době koronavirové krize úřední hodiny pouze ve středu od 13:00 do 16:00 hodin.

Dopravní podnik se v souladu s doporučeními hygieniků snaží minimalizovat přímý kontakt cestujících a našich zaměstnanců v provozu tak, aby to nenarušilo celkové fungování MHD v metropoli.

Do tramvají předními dveřmi už ne

Od soboty například už Pražané nenastoupí do tramvají předními dveřmi stejně jako se už pár dní nesmí nastupovat do autobusů. „Prosíme všechny cestující o ohleduplnost: dodržujte bezpečný odstup od kabiny řidiče i ve vozech tramvají,“ sdělil DPP přes oficiální twitterový účet.

„Obdobný postup jsme zvolili i u pracovníků přepravní kontroly. Za současné situace, kdy během zákazu volného pohybu osob MHD cestuje skutečně naprosté minimum lidí, se DPP po dohodě s magistrátem rozhodl kapacitu revizorů po nezbytnou dobu využívat k momentálně potřebnějším činnostem,“ prozradil Pražskému deníku Daniel Šabík z tiskového oddělení.

Jak například tedy revizoři pomáhají místo kontroly jízdendek? Dopravnímu podniku se povedlo nakoupit několik stovek litrů dezinfekce v kanystrech, ačkoliv na trhu téměř žádná balená dezinfekce v požadovaném množství není. „Současně máme k dispozici několik tisíc prázdných láhví o objemu 0,2 litru. Během následujících dnů tak revizory například využijeme k dávkování dezinfekce do nádobek, abychom ji mohli co nejdříve rozdistribuovat zaměstnancům v provozu – zejména řidičům, strojvedoucím či údržbě eskalátorů,“ popsal Šabík.

Vandal zničil dávkovač na Stodůlkách

Revizorům i v těchto těžkých časech jejich novou práci někteří jedinci dokážou znehodnotit. DPP veřejnost informoval o policejním vyšetřování případu, kdy neznámý pachatel rozkopl dávkovač na dezinfekci ve vestibulu stanice metra Stodůlky. 

„V současné chvíli totožnost muže, který dávkovač poškodil, neznáme a policisté po něm pátrají. Jeho obličej v rámci pátrání po jeho totožnosti ale ukázat nemůžeme, protože společenská nebezpečnost jeho jednání není tak veliká, abychom mohli. Jedná se o přestupek a zákon nám to nedovoluje,“ uvedl k incidentu mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Revizoři tak musí zatnout zuby a pokračovat dál. Až je dopravní podnik nebude potřebovat na tyto důležité činnosti, vrátí je podle Šabíkových slov do běžného provozu. „Ale současný stav neznamená, že MHD v Praze je zdarma!“ zdůrazňuje zástupce DPP. „Stejně jako je povinnost nosit ochranu dýchacích cest v MHD, je povinností si také zakoupit jízdenku nebo časový kupon.“

Koronavirus v Česku