Podle právě představeného návrhu od architektonického studia Xtopix vznikne na prostranství mezi sídlem magistrátu a Národní knihovny kašna s pítkem obklopená třemi javory, mlhoviště, ve směru k Ústřední městské knihovně pak velká lavice.

Právě městská knihovna má být hlavním kurátorem divadelních vystoupení, koncertů, veřejných čtení a dalšího kulturního programu. Tranzitní doprava má z náměstí prakticky zmizet - auta jedoucí Plantéřskou ulicí ho objedou právě kolem budovy knihovny přes Kaprovu.

Vjezd bude povolen pouze pro zásobování zdejších institucí a rezidentům z nejbližšího okolí. Jejich auta se dostanou do pěší zóny díky „zajíždějícím“ sloupkům. Autobusy budou po okraji náměstí projíždět dál, ale nebudou tam už stavět.

Architektonická studie vycházela i z připomínek občanů, které loni shromažďoval „infokontejner“ přímo na náměstí. Podnětů přišlo kolem sedmi stovek.

Ilustrační foto.
Vjezd povolen pouze rezidentům? Vytlačování aut z centra pokračuje

„Ze šetření vyšlo, že Mariánské náměstí má mít lokální charakter a nemá se stát druhým Staroměstským náměstím. Naopak má fungovat pro sousedská setkání i menší kulturní akce,“ upřesnil ředitel Institutu plánování a rozvoje Ondřej Boháč.

Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) ukázala „pobytový“ potenciál Mariánského náměstí už dočasná instalace květináčů, židlí i laviček. „V žádné evropské metropoli jsem neviděl, že by prostor před radnicí sloužil jako parkoviště,“ upozornil Hřib.

Autor návrhu Pavel Buryška vidí budoucí náměstí jako místo, které nebude jen vstupním prostorem do veřejných budov. „Mělo by umožňovat širokou škálu akcí pro Pražany i návštěvníky zdejších institucí. Cílem je i sjednocení mírně roztříštěné kompozice,“ uvedl Buryška.

Součástí projektu budou též změny v okolí - úprava vozovky a vznik odpočinkových zón na náměstí Franze Kafky, nová stromořadí v Kaprově ulici i zvelebení a rozšíření nevzhledného „koryta“ podél Klementina v Platnéřské ulici. Tam by mělo vzniknout kromě chodníku místo pro umělecké instalace Galerie hlavního města Prahy.

Pohled z Platnéřské ulice. Vizualizace.
Pražané chtějí v centru klidovou zónu. Mariánské náměstí zná novou podobu