Opěrné části poškozeny nejsou, oprava ale nutně čeká zrezivělé vnitřní spoje, které drží jednotlivé části sousoší pohromadě, řekla Petra Hoftichová z Galerie hlavního města Prahy. Rekonstrukce za zhruba 18 milionů korun by měla začít na jaře.

Opravu secesního pomníku plánuje Praha už řadu let. Kvůli nedostatku peněz a neshodám kolem způsobu financování ji ale už několikrát odložila. Bronzové sousoší od architekta Ladislava Šalouna ale zásah restaurátorů nutně potřebuje, tvrdí Hoftichová. Podobná sousoší je třeba podrobit revizi minimálně každých padesát let. Socha na Staroměstském náměstí je z roku 1915 a podle dostupných informací ji zatím nikdo nerestauroval.

Odborníci v připravovaném materiálu navrhnou výměnu spojů uvnitř sochy. „Bronz je materiál, který má vysokou kvalitu, ale šrouby jsou skoro všechny zrezivělé. Spoje mezi jednotlivými částmi sochy se tak rozestupují a dovnitř proniká voda,“ řekla Hoftichová. Dešťová voda narušuje i zděnou konstrukci pomníku. „Oprava zdiva ale nutná nebude, postačí konzervace,“ doplnila.

Z magistrátního materiálu vyplývá, že oprava měla začít dřív, termín se ale posunul kvůli nálezu suterénní zděné partie v podzemí pod sochou. Podle Hoftichové jde o prostory, v nichž jsou ukotveny základy sochy.

Restaurátoři v hlubokých základech žádné nové artefakty nebo památné předměty nenašli

Podzemí ale bude třeba odvodnit. Víc informací nechtěla Hoftichová k objevu sdělit. „Vstup do podzemí zatím není zabezpečen. Hrozí tedy, že by mohl někdo vniknout dovnitř a památku poškodit nebo si ublížit,“ uvedla.

Socha znázorňuje Mistra Jana Husa stojícího uprostřed skupiny postav, mezi nimiž jsou husité a pobělohorští emigranti. Bronzový povrch je po letech mechanicky poškozen, zasáhly ho i střely a na konci druhé světové války střepy z vybuchlé pumy. Restaurátoři proto sochu stejně jako žulový podstavec kompletně vyčistí a opraví. Na kovové plochy nanesou ochrannou vrstvu.