Restaurant Rio's Vyšehrad se zapsal do povědomí široké veřejnosti v pátek 23. října, kdy bulvární deník Blesk zveřejnil fotografie, na nichž ve středu pozdě večer Prymula a Faltýnek odcházejí bez zakrytých dýchacích cest z restaurace, která však dle vládních nařízení měla být v tu dobu zavřená.

Podnik v těsném sousedství baziliky sv. Petra a Pavla je provozován společností Midi, která má prostory pronajaté od vyšehradské kapituly. Zástupci proto vyzvali jejího majitele, aby se ke kauze, která odstartovala „politické zemětřesení“, vyjádřil. Špunda, jemuž se přezdívá „Rio“, v úterý odpověděl.

Královská kolegiátní kapitula sv. Petra a Pavla na Vyšehradě z dopisu citovala na webových stránkách. Provozovatel restaurace tvrdí, že jeho „dlouholetý dobrý známý“ Faltýnek jej ve středu večer požádal, zda by mu mohl poskytnout „soukromý neveřejný prostor za účelem jednání s dalšími osobami“. Druhý (a vlivný) muž hnutí ANO premiéra Andreje Babiše podle tohoto vyjádření zřejmě velmi spěchal, o to víc je zarážející, proč nevyužil poslaneckou kancelář nebo budovu ministerstva zdravotnictví, která je nedaleko.

„Protože pana Faltýnka nevnímám jako běžnou veřejnost, ale jako svého přítele, rád jsem jeho žádosti vyhověl a poskytl mu tuto přátelskou a bezúplatnou pomoc. Upozornil jsem ho však přitom, že vlastní restaurace je uzavřena, a proto mu nebudu moci poskytnout pohostinský servis,“ uvedl Špunda s tím, že politika údajně upozornil, aby schůzka skončila do půlnoci.

Špunda: Nevím, jaká témata se probírala

Aktéři navíc dostali doporučení, aby udržovali rozestup určený hygienickou stanicí (než se hospody a bary zavřely, platila vzdálenost alespoň 1,5 metru – pozn. red.). „Jednání proběhlo v prostorách soukromého salonku nad vlastní provozovnou restaurace,“ upřesnil šéf firmy Midi.

Podnikatel Špunda prohlásil, že „nemá potuchy“ o důvodu svolání schůzky zrovna do restaurace „U Ria“ a netuší, proč Faltýnek zvolil pozdní dobu jejího konání: „Nevím, jaký byl její účel, ani jaká témata se probírala.“ Představitelům vyšehradské kapituly se omluvil s tím, že na vzniklé situaci ona „nenese absolutně žádnou vinu“.

Devětašedesátiletý muž se každopádně nezapletl do případu jen tak náhodou. Kromě jeho přítele Faltýnka totiž restauraci na Vyšehradě pravidelně navštěvuje třeba Martin Nejedlý, poradce prezidenta Miloše Zemana. Některá média přinesla anonymní výpovědi finančníků, podle nichž lákala diskrétnost podniku (i samotného Špundy) různé „kmotry a šíbry“.

Do Rio's rádi chodili také třeba sociální demokrat Michal Hašek nebo Vlastimil Tlustý (dříve ODS). Špunda se dostal k lidem z byznysu a politiky přes tenis, protože dříve provozoval restauraci na Štvanici. Blízko proto měl prý i k lidem okolo exprezidenta Václava Klause.

Nyní Špundovi hrozí pokuta za porušení krizového opatření Babišovy vlády ohledně nemoci covid-19, případ řeší krajská hygienická stanice a pražský magistrát. Kromě toho se zřejmě bude muset „vystěhovat“. 

Kapitula totiž na základě podnikatelova vyjádření zváží další postup vůči nájemci. Děkan Michal Němeček řekl pro iRozhlas.cz: „Nejsem si jistý, že tohle vysvětlení vzhledem k tomu, co stát nařizuje, je dostačující.“ Obrátí se proto na právníky.