Pár minut po sobotní 23. hodině stojím na rohu ulic Dlouhá a Rybná. Vyhlížím chlapce z antikonfliktního týmu. Prý je není možné přehlédnout. Nejen kvůli vypracovaným postavám, ale i výrazným uniformám. Když dorazí, dávám se s nimi opatrně do řeči. K novinářům jsou silně nedůvěřiví a mají k tomu důvod. Bulvární média zveřejnila detailní snímky jejich obličejů a navzdory jejich přání i jména.

Na internetu vznikla skupina, která chce členy týmu napadat

„V posledních dnech se vůči nám díky této ‚pomoci' zvedla vlna nenávisti na Facebooku i na ulici. Na internetu dokonce vznikla skupina, která nás chce napadat. Její příznivci nám vyhrožují. Šíří naše jména a podle fotek vyrábějí naše karikatury," říká mi dost nešťastným tónem lídr antikonfliktního týmu a ostatní členové mu přitakávají.

Podařilo se mi mladé muže přesvědčit, že já rozhodně antipatie vůči nim vířit nehodlám. Vydali jsme se proto v klidu na pochůzku. Kvůli pokrouceným zprávám v médiích se podle chlapců z týmu roznesla fáma, že jejich úkolem je zakazovat lidem kouření, připomíná další člen skupiny. „To je nesmysl. My do barů a hospod vstupovat nesmíme. Náš úkol je jasný. Snažíme se upozorňovat lidi venku, že je v této lokalitě zakázaná konzumace alkoholu na ulici a že je třeba dodržovat noční klid," uvádí.

Jen pár napomenutí 

Noc ze soboty na neděli je teplá a v Dlouhé a okolí jsou zástupy lidí, často cizinců v bujaré náladě. Pánové z týmu ale velkou změnu od zavedení zákona nepozorují. K tomu jim přitakává starší muž, který prý díky své profesi pozoruje zdejší noční život už roky z první ruky. „Tady to byla vždy hlava na hlavě. Plné restaurace, bary a kluby. V posledních letech přibylo mládeže, která neutrácí za pití v podnicích, ale kupuje si levnější alkohol ve večerkách. Do klubů se přesouvají až pak."

Noc skutečně není pro antikonfliktní tým dramatická. Na rohu Kozí ulice vysvětluje skupince cizinců, že je pití alkoholu venku zakázané. Stejná situace se opakuje v zaplněné Malé Štupartské. Přesvědčovací schopnosti týmu jsou limitované velikostí druhé strany.

Když je třeba policie 

V případě početnějších skupin, které vyluzují více hluku, se občas povolává městská policie, která má k zajištění nočního klidu větší páky. Taková situace nastává hned dvakrát před restaurací Lokál a klubem Roxy. Podle výčepního z Lokálu se se zákazem kouření uvnitř koncentrace lidí venku skutečně zvýšila. A s tím přibylo i problémů. K jejich předcházení příliš nepomáhá ani to, že si hosté řady podniků mohou vynášet na ulici pivo v kelímku, navzdory zákazu.

„S kým máte největší problémy vy?" ptám se členů antikonfliktního týmu před rozloučením. „Bavíme se hodně s cizinci, nejvíc s Němci, Rusy a Poláky. Většina si dá říct. Nejhorší jsou podnapilí Češi, většinou slab-ší konstituce, kteří na nás machrují. Spoléhají na to, že nemáme pravomoc je fyzicky zpacifikovat. Můžeme zakročit jenom v sebeobraně."