ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Pražskému taxikáři, který leží ve vážném stavu ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN), svítá větší šance na uzdravení. Muži trpícímu nemocí Covid-19 podali lékaři včera ráno experimentální lék remdesivir. Stal se tak prvním českým pacientem, jemuž byl tento medikament vpraven do těla.

Podle ošetřujícího lékaře Martina Balíka se taxikářův stav od podání léku nezhoršil. Lék bude dostávat po dobu deseti dnů prostřednictvím třicetiminutové intravenózní infuze.

Nelze říci, že vítězíme, varuje lékař

„Léčba probíhá standardním způsobem jako u jiného pacienta s těžkým kardiorespiračním selháním. Je mu asistováno umělými plícemi. Léčba pacienta se stabilizovala a umožnila mu přežít do té doby, než lék dorazil,“ řekl včera Balík. Pacientovi byla také provedena tracheostomie.

„Má postižené plíce, jde o těžké jednoorgánové postižení. To může mít následky, může dojít k vazivovatění plicní tkáně a stav se může dále komplikovat. Ještě nemůžeme říci, že zvítězíme,“ dodal lékař.

Podle Balíka je klíčové, v jaké fázi nemoci se lék podá. Výzkum přesných účinků remdesiviru na průběh onemocnění zatím nebyl u lidí přesně zmapován.

„Zatím nevíme, jestli je lék život zachraňující. Ve chvíli, kdy organismus reaguje patologicky a potlačení koronavirové reakce přijde pozdě, tak si myslím, že ten efekt bude menší. U jiného pacienta ale podání v určité fázi může mít efekt vynikající,“ říká Balík. Odpověď dají až klinické studie na lidech. „Hotové jsou zatím jen animální. Myslím si, že odpovědi budeme znát během tohoto roku,“ doplnil lékař.

Lék vyvinul tým pod vedením Čecha

Antivirotikum remdesivir mělo původně sloužit pro léčbu nakažených krvácivou horečkou ebola v Kongu. Epidemii se však podařilo zastavit a testy léku byly přerušeny. Zabíral i na nemoci SARS a MERS, jež jsou způsobeny příbuzným typem koronaviru. Jeho nasazení proti koronaviru je novinkou. Naděje v něj vkládá i Světová zdravotnická organizace.

Lék vyvinul v americké firmě Gilead Sciences tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře. Zatím se ale nepředpokládá, že bude v lékárnách běžně k dostání. Podle vedení VFN by Česko mohlo dostat zatím „jen“ několik stovek ampulí. Zájem o něj má totiž takřka celý svět.

Americká firma kvůli obrovské poptávce vyvine schéma, pomocí kterého se experimentální lék dostane k těm nejpotřebnějším.

Koronavirus v Česku