„Nevím, jestli to bylo letos naposledy, kdy se neúčastním toho ceremoniálu. Samozřejmě bych byl docela rád, kdyby se obsazení na Hradě změnilo," řekl na dotaz novinářů rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek. Právě jeho Zeman na oficiální oslavy státního svátku už několik let nezve. Ostatní rektoři proto nechodí také.

Vznikla pěkná tradice

Scházejí se ale dopoledne u sochy TGM. „My jsme rádi, že se s kolegy můžeme na toho 28. října vidět a společně slavíme státní svátek. Zajdeme si spolu na oběd a strávíme čas důstojným a příjemným způsobem v dobré společnosti," dodal. Nepozváním na Hrad tak podle Beka začala pěkná tradice, kdy se sejde velká část rektorů včetně mimopražských.

Bek v roce 2013 nenechal Zemana vystoupit ve škole z obavy před volební agitací. Pozvání na Hrad nedostával také rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer. Zastal se Martina C. Putny, kterého Zeman odmítal jmenovat profesorem. Grubhofer už ale rektorem není.

Před rektory položil květiny také bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. „Letos se této akce účastním jako prezidentský kandidát, ale v minulých letech jsem tady byl vždy kolegiálně s rektory," řekl médiím. Nesouhlasí s tím, jak prezident přistupoval ke jmenování nových profesorů. Stejně jako oni nejde ani na večerní oslavy. „Od té doby, co pan prezident nezve na Hrad některé rektory, tak se omlouvám. Považuji tento přístup za nedůstojný," dodal.

Turisté spíš čekali na výměnu stráží

V poledne položili věnec k soše také zástupci Hradu v čele s kancléřem prezidenta Vratislavem Mynářem. Aktu přihlížela téměř zaplněná přední část Hradčanského náměstí. Turisté ale zřejmě čekali spíš na slavnostní výměnu Hradní stráže, která byla kvůli pietní akci posunuta deset minut před poledne.

Předávání státních vyznamenání na Pražském hradě začne ve 20.00. Prezident Zeman dosud každý rok 28. října vyznamenal mezi 29 až 35 osobnostmi, letos by jich mělo být podle informací médií o něco více.

Vyznamenání by měli dostat rychlobruslařka Martina Sáblíková, písničkář Jaromír Nohavica a vídeňský starosta Michael Häupl. Mezi oceněnými by měl být i Vladimír Mařík, zakladatel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky. Vláda Zemanovi navrhla vyznamenání hasiče Jana Odermatta, který podlehl zraněním z požáru lakovny ve Zvoli u Prahy.