To jsou slova, která nejčastěji padala na středečním jednání akademického senátu Českého vysokého učení technického. V bouřlivé atmosféře zasedání totiž akademici rozhodovali o odvolání rektora ČVUT Petra Konvalinky. O kroku, který se v porevoluční době ve vysokém školství stává výjimečně

Finance i personální rovina

Do čela tábora požadujícího odvolání rektora stanul Jan Kybic z Elektrotechnické fakulty. Mezi hlavními důvody vyjmenoval současnou finanční situaci vysoké školy v souvislosti s výstavbou Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky v ulici Jugoslávských partyzánů v Dejvicích.

Podle informací jeho tábora totiž škola bude muset na budovu výrazně doplácet.„Hrozí neschválení rozpočtu ČVUT na rok 2017 a ochromení každodenního běžného chodu školy," popsal Kybic. Podle rektora se ale nic takového nestane.

Rektor měl poradce s pochybnou pověstí

„V minulých letech se rozpočet schvaloval například i v září," uklidňoval. Odpůrci také vedení školy vyčítali personální i manažerská pochybení. „Pan rektor není schopný nalézt dohodu s děkany, špatně komunikuje s akademickým senátem a nerespektuje jeho rozhodnutí," vyjmenoval Kybic.

Součástí obhajoby stanoviska také byla mediálně známá kauza z loňského podzimu, kdy vyšlo najevo, že rektor měl poradce s pochybnou pověstí, trestně stíhaného Miroslava Elfemarka. „Osm děkanů tehdy vyzvalo pana rektora, aby kauzu vysvětlil, nebo z toho vyvodil osobní zodpovědnost. On to ale nevysvětlil, jen se omluvil, a to ve chvíli, kdy byla kauza medializovaná," okomentoval na senátu Pavel Tvrdík, děkan Fakulty informačních technologií.

Vzájemné osočování ze lži

Rektor se opakovaně hájil tím, že odpůrci uvádí lživé informace. „Jsem znepokojený jednáním některých členů akademického senátu. Jsou podporováni některými děkany, kteří se snaží zlikvidovat vysokoškolské ústavy ČVUT a vytvořit společenství nezávislých fakult," argumentoval Konvalinka s tím, že nikdy nejednal nečestně či nemorálně. Navíc projekt Institutu robotiky a kybernetiky prošel kontrolou Nejvyššího kontrolního úřadu, který žádná pochybení neobjevil.

V rámci sporu zazněla i slova o žalobách. Situace se totiž postupně vyhrotila téměř k osobním invektivám. Šestihodinové jednání zakončilo tajné hlasování. Pro to, aby byl rektor odvolán, chybělo devět hlasů. Akademický senát se pokusil odvolat rektora už na podzim minulého roku. Tehdy návrh také neprošel.