Silnice a chodníky v metropoli dostaly letos v zimě hodně zabrat, a tak jsou desítky komunikací ve velmi špatném stavu. Prahu tak v letošním roce čekají opravy za desítky milionů korun, největší množství těch velkých akcí je naplánováno na podzim.

Dostane se například na ulice Vídeňskou, Budějovickou, Terronskou, ale na části Jižní spojky či Libeňský most. S některými opravami se již začalo. Jedná se celkem o dvě desítky velkých akcí.

Plán oprav představili zástupci technické správy komunikací (TSK) na posledním jednání dopravního výboru zastupitelstva hlavního města. „Jsou zde ale také některé stavby, kde ještě musíme vykoupit soukromé pozemky. Jedná se o zkapacitnění Štěrboholské radiály v prostoru Rybníčky, kde nám zatím chybí na výkup zhruba 200 milionů korun, samotné akce by pak měla stát přibližně 160 milionů,“ sdělil první náměstek ředitele TSK Ladislav Pivec.

Opravy omezí dopravu

U každé z akcí musejí lidé počítat s dopravními omezeními a částečnými uzavírkami, které mohou být často velmi nepříjemné. „S tím se ale musí počítat. Určitě je lepší být nějaký čas omezen, ale pak jet po kvalitní komunikaci,“ konstatoval jeden z řidičů Petr Staněk z Prahy 9.

Naplánovaná je oprava například Budějovické ulice v úseku od Vokáčovy k Vyskočilově ulici, rozpočet na opravu je bezmála 24 milionů korun, dále se dostane v několika etapách na opravy na Jižní spojce. Budou to například úseky Vrbova ulice – Barrandovský most ve směru do centra či Průmyslová – Rabakovská.

Dále technická správa komunikací opraví Vídeňskou ulici v úseku od Jalodvorské k Dobronické a další, u zmíněného úseku náklady přesáhnou 26 milionů korun a rekonstrukce by měla začít ve třetím nebo čtvrtém čtvrtletí tohoto roku.

Jednou akcí je také oprava Francouzské ulice. „Zde se vyměňuje povrch vozovky. Stávající dlažební kostky nahradí živice“ doplnil mluvčí TSK Tomáš Mrázek s tím, že ve zmíněné lokalitě má nový povrch výrazně snížit hlučnost vozovky.

Zásadní oprava mostu

Jednou ze zásadních oprav letošního roku by určitě měla být rozsáhlá a dlouho očekávaná rekonstrukce Libeňského mostu, která má stát zhruba půl miliardy korun. Do oprav se zde zapojí i dopravní podnik. „V našich plánech počítáme s opravou kolejí od křižovatky na Palmovce až ke křižovatce ulic Komunardů a Dělnická,“ sdělil mluvčí dopravního podniku Ondřej Pečený.

Tato akce má začít na podzim a potrvá zhruba jeden rok, po celou dobu by měl být most pro dopravu uzavřen a tak se i v tomto případě cestující dočkají mnoha změn v dopravě zejména pak v MHD z důvodu výluk tramvají.