„Minulý rok si náš areál přišlo prohlédnout více než 370 tisíc návštěvníků a zájem stále roste. Je to obrovské číslo, což klade stále větší nároky na návštěvnické zázemí,“ řekl ředitel botanické zahrady Bohumil Černý.

V průběhu letošního roku se návštěvníci mohou těšit na nový areál u skleníku Fata Morgana s občerstvením, venkovní terasou, pokladnami a toaletami. Nový navigační systém pak umožní snazší orientaci v rozhlehlém prostoru. Pro ještě lepší relaxování jsou pak k dispozici nové lavičky a lehátka.

V první polovině roku se návštěvníci dočkají nového vstupu u vinice sv. Kláry. „Bude umístěn v podzemí, takže nebude narušena památkově chráněná vinice,“ vysvětluje Černý. „V jižní části zahrady pak chceme vybudovat výstavní sál a zázemí pro zaměstnance,“ dodává.

Zalévání z Vltavy

Už v březnu dostane instituce také nový vodovod. Zahrada dosud pro zalévání rostlin používá drahou pitnou vodu z městského vodovodu. Díky novému potrubí budou květiny zalévané vodou z Vltavy. Vedení instituce by tak mělo výrazně ušetřit na nákladech za péči o rostliny. Stavba nového, téměř kilometr dlouhého potrubí vyjde na 18 milionů korun.

„Po završení celé renovace bude splněno na další desítky let,“ myslí si náměstek pro životní prostředí Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu/STAN). Ten doufá, že zahrada bude v budoucnu více sloužit edukativní činnosti. „Budování vztahu s přírodou nám obzvláště v Praze chybí,“ dodal.

Klasické akce

Zahrada jako každý rok nabídne řadu unikátních výstav. Jednou z prvních bude přehlídka věnovaná flóře z Ekvádoru. „Letos nás čeká také výstava orchidejí, motýlů a krásná expozice bonsají,“ říká Černý. V létě bude zahrada hostit přehlídku jehličnanů, na které budou prezentované nejen stromy z mírného pásma, ale i ty tropické.

Návštěvníci se mohou těšit také na klasické akce, na svatého Valentýna chystá instituce speciální program, na podzim dojde na vinobraní a svatomartinský přípitek. Už ve středu botanici v zahradě pokřtili novou knihu nazvanou Botanické putování - Vietnam.