Rekonstrukce stála šest milionů korun a návštěvníkům i zvířatům má přinést více komfortu.

„Na místo původního, už polámaného a zaprášeného mrtvého lesa jsou exotická prostředí jen naznačena výmalbou," popsal hlavní změnu novinářům ředitel zahrady Miroslav Bobek. Matkám s dětmi má nově v době nepříznivého počasí jako útočiště sloužit v pavilonu rozsáhlejší prostor s lavičkami.

Pavilon je domovem lvů indických, tygrů sumaterských a malajských, levhartů obláčkových, kočky rybářské a celé řady plazů. Nově milovníci hadů naleznou v pavilonu i expozici chřestýšů kostkovaných, ze starého slonince se do „šelmince" přestěhovali hroznýšovci kubánští.

Aby autoři expozice návštěvníkům přiblížili život šelem v divočině, na zdi mezi prosklené výhledy do jednotlivých expozic pověsili velkoplošné obrazy zvířat v akci. Nechybí řada obrazovek, na nichž běží filmy o chovancích pavilonu, a dotykových monitorů s vědomostními kvízy. O zábavu se technika stará nejen návštěvníkům, zaujetí pro sledování televize neskrýval v době prezentace pro novináře ani jeden z tygrů. Obrazovku sledoval tak pozorně, že když se mu někdo postavil do výhledu, rozmrzele popošel, aby se mohl dívat dál.

Pavilon velkých šelem, který byl kvůli problémům s terénem budován od roku 1983 celých devět let, zaplavila při katastrofální povodni roku 2002 velká voda. Většinu koček se podařilo zachránit a do pavilonu se po rekonstrukci nastěhovaly zpět. Opravy po záplavách nabídly šelmám přírodnější podmínky v podobě kmenů ke šplhu a škrábání. Návštěvníci zase vstoupili do potemnělého lesa s jezírkem a vodopádem, z něhož vyhlížely na „palouky" s šelmami. Objevila se také nová terária, například pro anakondy velké, severoamerické ještěry a želvy nebo jedovaté hady. Během let ale interiér pavilonu zastaral.

Od úterý bude vstup do zahrady dražší, například dospělí zaplatí místo 150 korun 200, senioři místo symbolické koruny 150 korun. Zvýšení cen vysvětluje zahrada rostoucími náklady na provoz a také investicemi do nových staveb.