Stylová rekonstrukce příjezdu prvního československého prezidenta byla naplánována na pátek 21. a sobotu 22. prosince. Stejně jako před sto lety byly z jižních Čech do Prahy vypraveny dva speciální vlaky. První souprava s názvem „T. G. M.“, patřila výhradně Masarykovi, kterého ztvárnil známý herec Otakar Brousek. S prezidentem cestoval doprovod v dobových kostýmech a početná skupina legionářů. Druhý vlak byl vyhrazen veřejnosti a nesl název „100 let spolu“.

Podoba železničního muzea u Masarykova nádraží se začíná rýsovat.
OBRAZEM: Podoba železničního muzea u Masarykova nádraží se začíná rýsovat

Cesta trvala dva dny

V pátek očekávalo příjezd prezidenta na nádraží v Českých Budějovicích několik set lidí. Na jeho počest tak jako v prosinci 1918 zazněly i čestné salvy. V doprovodu legionářů prezident projel kočárem Lannovou třídou až na náměstí, kde první etapa cesty slavnostně skončila.

V sobotu odpoledne potom dorazil prezident s celým doprovodem do Prahy na hlavní nádraží. Představitel prezidenta Masaryka se před nádražím setkal se zástupci historických spolků a ve Vrchlického sadech s veřejností. Opletalovou ulicí se pak vydal na Václavské náměstí k soše sv. Václava. Poté se ve Vrchlického sadech uskutečnilo divadelní představení Republika, takový krásný sen.

Ještě na začátku 20. století na Staroměstském náměstí žádný stromek o Vánocích nestál, dnes je to již neodmyslitelná tradice.
Jak jsme žili v Československu. Vánoce v Praze: na Václavák pro žraloka

Vlaky se na trase předjížděly

Do čela expresu „T. G. M.“ se postavila rakouská parní lokomotiva 310.23 „Hrboun“, zapůjčená ze železničního muzea ve Strasshofu. Nejednalo se ale o původní stroj 310.52, který vezl vlak s TGM před 100 lety, jelikož ten se nedochoval. Typem ovšem lokomotiva odpovídala původnímu stroji.

Za lokomotivou byl řazen vůz přezdívaný „Pancéřák“ a dále Masarykův salonní vůz, salonní vůz Františka Ferdinanda d´Este, další dva „Pancéřáky“ a doprovodný vůz lokomotivy. Doprovodný expres „100 let spolu“ tvořily novější vozy soupravy Retro Ostravan a vlak vezla vícesystémová lokomotiva řady 380 s unikátním polepem k výročí 100 let republiky.

Tato souprava vyjela v pátek 21. prosince v ranních hodinách naproti vlaku T. G. M. a odpoledne i celý druhý den již hrála doprovodnou roli s možností svezení pro širokou veřejnost. Cestující z doprovodného vlaku „100 let spolu“ měli možnost přivítat Masarykův vlak a jeho doprovod na nádražích měst, kde se oba vlaky, k velké radosti milovníků železnice, v průběhu celé své cesty předjížděly.

Kufřík vzpomínek.
Sestry v Nemocnici Na Bulovce plní odloženým novorozencům kufřík vzpomínek