Problém nastal kvůli tomu, že menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) upravila v rámci snahy o zastavení šíření infekční nemoci covid-19 otevírací dobu úřadů. Ty mohou fungovat jen v pondělí a ve středu. Odbor dopravněsprávních činností pražského magistrátu však měl výjimku a v ostatních pracovních dnech vyřizoval lidi, kteří se objednali předem. 

Jenže před budovou v sousedství Kongresového centra Praha se tvořily fronty, zájemců bylo příliš a úřad je nestíhal odbavit všechny. Jak si vedení metropole postěžovalo, někteří lidé navíc nedodržovali rozestupy nebo neměli zakryté dýchací cesty.

„Oproti minulému týdnu jste příkladně dodržovali rozestupy, nosili roušky a chodili například na Vyšehrad opravdu jen v důležitých situacích, což kolegům na přepážkách značně pomohlo a usnadnilo práci,“ informoval v pondělí magistrát na oficiální facebookové stránce s tím, že úředníci se snaží rozšířit rezervační systém tak, aby bylo možné odbavit co nejvíce lidí.

Pokud však potřebujete zažádat o vydání paměťové karty vozidla (podniku), servisní paměťové karty nebo přidělení či rezervaci registrační značky na přání a o vydání RZ na nosiče kol nebo potřebuje získat registrační značku na elektroauto a další záležitosti, máte v těchto dnech omezené možnosti.

Propadlé „řidičáky“ budou tolerovány

Jeden ze zaměstnanců se nakazil koronavirem a pracoviště bylo v důsledku nařízené karantény uzavřeno. „Odbaveni budou pouze klienti, kteří mají potvrzenou elektronickou objednávku, učiněnou prostřednictvím aplikace 'rezervace návštěv',“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman na webu.

Hofman v další zprávě dodal, že ačkoliv hlavní město prodloužilo možnosti rezervace na výměnu řidičských průkazů až do konce října, kalendář už je v tuto chvíli zaplněn. Rezervace se tak budou prodlužovat až do listopadu.

V úterý oznámilo ministerstvo dopravy, že po dohodě s ministerstvem vintra bude tolertovat neplatné řidičské průkazy. „Lidé s propadlým průkazem tak mohou dál řídit, na doklad se hledí jako na platný a nehrozí žádné pokuty,“ napsal tiskový mluvčí František Jemelka. Havlíčkův vládní resort navíc podle Jemelky jedná s Evropskou komisí, aby propadlé „řidičáky“ platily až do 31. 3. 2021.

Ministerstvo doporučilo (nejspíš i kvůli komplikacím z Prahy) všem obcím s rozšířenou působností a krajským úřadům, aby v rámci protiepidemických opatření v souvislosti s koronavirem využívaly rezervační systémy co nejvíce.