Informovalo o tom tiskové oddělení pražského magistrátu. Lich, který do loňska působil ve firmě A.T. Kearney, má být dočasným krizovým manažerem. Podle magistrátu bude v podniku působit zhruba dva roky. Radní zároveň jmenovali do výboru pro audit dopravního podniku ekonoma Miroslava Zámečníka. Opoziční ČSSD kritizuje způsob výběru, podle ní nebyl transparentní.

Vedení města minulý týden zrušilo výběrové řízení, ve kterém měla být vybrána personální agentura, která by nového ředitele našla.
"Jsem přesvědčen, že jmenování krizového manažera do funkce generálního ředitele - byť na dobu omezenou - situaci významně napomůže," uvedl primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Změny podle magistrátu nabývají účinnosti už dnes, dozorčí rada příští týden zvolí Licha také do představenstva.

Opozice jmenování ředitele kritizuje

Podle bývalého primátorského náměstka Karla Březiny (ČSSD) výběr nebyl otevřený a transparentní, jak vedení města slibovalo. "Doufám, že se nejedná o pokračování v chaosu, který v podniku v minulých týdnech nastal," řekl Březina. Dodal, že by vedení města mělo zveřejnit důvody, proč byl vybrán právě Lich.

Lich, který se narodil v červenci 1947, studoval informační technologie a finance na Cleveland University v Ohiu. V letech 1989 až 2011 působil na vedoucích pozicích v poradenské firmě A.T. Kearney. I před rokem 1989 působil v mezinárodních společnostech, například jako ředitel firmy Opti-Gage či jako analytik ve společnosti American Koyo.

Podle životopisu, který novinářům poskytl pražský magistrát, působil Lich v oblasti těžkého a farmaceutického průmyslu a v oblasti informačních technologií. Má zkušenosti s podnikovým plánováním či restrukturalizací. V roce 2002 jej server iDnes.cz zařadil mezi manažery, jejichž roční plat se pohybuje mezi deseti a dvaceti miliony korun.

"Pan Vladimír Lich je dle mého názoru nezpochybnitelnou autoritou v oblasti podnikového plánování, restrukturalizace a krizového managementu a má jak vzdělání, tak odborné zkušenosti, které jsou pro stabilizaci dopravního podniku zásadní," dodal primátor.

Podle Svobody by měly být za Lichova působení udělány potřebné forenzní audity a mělo by se zefektivnit fungování společnosti. Město bude mít mezi tím dostatek času na hledání nového generálního ředitele. Zvolení Licha podpořila i koaliční TOP 09. "Od pana Licha očekávám, že do představenstva dopravního podniku přivede manažery, kteří budou za výsledky a hospodaření skutečně odpovědní a z podniku se tak stane standardní firma, kde je jasně definovaná odpovědnost, která bude také vymáhána," uvedl náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09).

Výbor pro audit

Zároveň rada, která působí jako valná hromada dopravního podniku, zvolila do podnikového výboru pro audit ekonoma Zámečníka. Ten má být podle primátora zárukou, že budou prošetřeny všechny medializované kauzy a s tím související systém přidělování veřejných zakázek. Média v minulých týdnech upozornila na několik sporných zakázek, přes které mohly být z dopravního podniky vyvedeny desítky milionů korun.

Pražský dopravní podnik byl od začátku prosince bez generálního ředitele. Po změně koalice na pražské radnici rezignoval bývalý šéf Martin Dvořák. Dva měsíce byl řízením podniku pověřen bývalý šéf dispečinku Jaroslav Stůj, na začátku února město řízením pověřilo šéfku ekonomického úseku Magdalenu Češkovou.

Čtěte také: Sporné zakázky dopravního podniku prověří audit