„V odborné obci se těší neobvyklé důvěře a respektu. Otázky rozvoje města posuzuje s nejvyšší odpovědností a péčí a také s respektem k názorům jiných. Jde o člověka s neobyčejnou schopností přivést protistrany v jednání ke společné dohodě, bez které není rozvoj Prahy možný," píší v dopise zaměstnanci. Pod dopis se jich podepsalo 184, což je přes 80 procent všech zaměstnanců.

O Hlaváčkově možném odvolání mluvila v uplynulých týdnech v některých médiích právě primátorka Krnáčová. Ta v minulosti fungování IPR několikrát kritizovala a rovněž iniciovala audit organizace. „Nikdo nezpochybňuje, že je Petr Hlaváček odborník. Bohužel audit ukázal, že IPR není řízen a postrádá schopného manažera. Pochybení byla opravdu zásadní. To, co bude určující pro další fungování IPR, je stav metropolitního plánu," uvedla Krnáčová. IPR vytkla také průběh některých výběrových řízení.

Za Hlaváčka se postavili petenti

„Kromě toho, že zítra navrhnu radě zveřejnění metropolitního plánu, setkám se také se zástupcem petentů i vedením IPR," řekla náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice).

Za stávajícího ředitele se postavili rovněž petenti, kteří vedení města vyzývají, aby Hlaváčka neodvolávalo. „Podařilo se mu stabilizovat tuto instituci a vytvořit z ní ideové pracoviště, které získalo důvěru nejen mezi autoritami v oboru, ale též uznání nejrůznějších občanských iniciativ včetně široké veřejnosti, kterou se mu podařilo zapojit do plánování pražského rozvoje," píší petenti.

IPR vznikl transformací z Útvaru rozvoje města za primátora Tomáše Hudečka (nestr., tehdy TOP 09). Institut má za úkol mimo jiné připravit nový územní plán a plánovat rozvoj města. IPR se profiluje jako odborné pracoviště se zaměřením na výzkumnou činnost v oblasti architektury, urbanismu, rozvoje, tvorby a správy města. Roční rozpočet je asi 300 milionů korun.

Čtěte také: Zachránil most, teď hájí hřbitov