„Bohužel udržet hrochům natolik čistou vodu, aby byla alespoň do jisté míry průhledná, se stále nedaří. Mrzí nás, že se náš záměr nenaplnil a že návštěvníci odcházejí zklamáni," informoval Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha s tím, že pověst zoo i metropole, která do nových expozic investovala ohromné prostředky, tím trpí.

Podstata problému údajně spočívá už v samotném projektu nového pavilónu. Podle Jana Beránka z Odboru městského investora je nepoměr výkonu čističky vody a kapacita bazénu. Jednoduše řečeno, čistička není schopna kapacitně profiltrovat tolik vody v přijatelném čase, aby odstranila nečistoty a udržela její optimální průzračnost. Další problém je v otázce, kdo zaplatí nápravu a moc času totiž nezbývá. Blíží se chladné období, kdy hroši budou muset venkovní výběh opustit a v zimních měsících být v adekvátním prostředí. Samosebou že s profiltrovanou a průzračnou vodou, aby účel splňoval návštěvnický tahák. Tedy spatřit zvířata pod vodou.

„Vyzvali jsme proto Odbor městského investora, který odpovídá za financování a výstavbu nových expozic, aby spolu se zhotovitelem stavby navštívili obdobné expozice v Německu a projekt revidovali," poznamenal ředitel Bobek s tím, že čekání na nápravu již trvá příliš dlouho. „Město další investice zatím neposkytne," lakonicky glosoval primátor Tomáš Hudeček. Celkové náklady na nový pavilón podle Jana Beránka činí 165 milionů korun. „Nám zbývá zhotoviteli stavby zaplatit ještě 17 milionů korun. Nestane se tak dřív, dokud nedojdeme k uspokojivému výsledku," doplnil Beránek.