Dá se o chystané výstavě říct, že je nejvýznamnější akcí Národního muzea za posledních třicet let?
V rámci výstav určitě. Jde o první mezinárodní výstavu v Národním muzeu po jeho rekonstrukci. V technicky zastaralé budově se podobné projekty ani uskutečnit nemohly. Výstava sama o sobě je světově unikátní, protože takto velká expozice s mnoha významnými předměty z období Staré říše ještě nikde nebyla. Je tedy srovnatelná s obdobnými výstavami, které se konaly v USA, Velké Británii či Francii ve spolupráci s egyptskou stranou. Řadíme se tak do kategorie velkých výstav o egyptské historii.

Sehrála v tom roli česká egyptologie, která je ve světě pojmem?
Nepochybně ano, výstava je mimo jiné o umu českých egyptologů a o jejich věhlasných nálezech, jež během 60. let v lokalitě Abúsír objevili. Výstava se navíc stává trochu výjimečnou i tím, že vzniká v době covidové pandemie. Pravděpodobně bude první akcí tohoto druhu, která se po vypuknutí nákazy uskuteční.

Na výstavě Sluneční králové, jejíž otevření pro veřejnost se kvůli koronaviru posunulo na 1. září, se v Národním muzeu podílí 133 lidí.
Vládli dohromady kolem 150 let. Sluneční králové jsou výzvou pro desítky expertů

Původně měla být vernisáž v červnu. Důvodem jejího posunutí na 30. srpen bylo přerušení leteckých spojů?
Egypťané obecně mají velmi přísné předpisy na výpůjčky předmětů takovéto kulturní hodnoty. Když vypukla epidemie a omezila se letecká doprava, egyptská strana se nám maximálně snažila vyjít vstříc, ale měla proti sobě normu o převážení a zabezpečení historických předmětů a zároveň speciální zákon o boji proti covidu. Nešlo zároveň dodržet nařízení v nich obsažená. Ačkoli se pro zahájení výstavy v červnu udělalo maximum a česká armáda nám dokonce nabídla speciální vojenské letadlo na transport, v konečné fázi jsme nedokázali „prorazit“ uzavřené egyptské hranice a poslat tam bez nutnosti karantény naše odborníky, kteří museli být u balení exponátů. Ty zase do cílové stanice musejí doprovázet egyptští specialisté, a to se prostě zařídit nedalo.

Na finální fázi přípravy máte měsíc a několik dní. Vše vypukne 1. září a bude trvat jenom do půlky února…
Jenom? Výstava měla trvat čtyři měsíce, ale během covidu jsme s egyptskou stranou vyjednali posun o měsíc a půl. Podobné expozice se na delší dobu nedělají, jejich provoz je velmi drahý a složitý. Jako věčný optimista si dokonce myslím, že nový termín může být z hlediska návštěvnosti i lepší než ten původní, podle něhož měla výstava končit v říjnu.

Nejzajímavějším nálezem je část kostrového pohřebiště z pozdní doby kamenné.
Dvacet hrobů z doby kamenné. V Holubicích odkryli pravěké pohřebiště

Přece jen se otevřely hranice a začíná se obnovovat turistický ruch. Máme připravenou komunikační kampaň i na obyvatele Rakouska, Slovenska, Německa, Polska a Maďarska. Doufáme, že si takovou událost v dojezdovém dosahu nenechají ujít. Covid tomu navíc dává zajímavou přidanou hodnotu a svědčí i o schopnostech a skoro hrdinství českých muzejníků.

V původním červnovém termínu se měli vernisáže zúčastnit premiéři zemí V4 a egyptský prezident Sísí. Přijede i v srpnu?
To nemohu potvrdit. Pokud vím, návštěva prezidenta Sísího nebyla zrušena, ale odložena. Předpokládám, že na toto téma probíhají diplomatická jednání na nejvyšší úrovni.