IKEM je špičkové zdravotnické pracoviště. Jeho kardiocentrum ročně provádí přes 1300 operací včetně 40 transplantací srdce a jako jediné v Česku transplantovalo pacientovi i umělé srdce. V počtu transplantací orgánů je tamní centrum s 500 operacemi největší v Česku a patří mezi největší i v rámci Evropy. IKEM se věnuje také diabetologii nebo experimentální medicíně.

"Za mých sedm let v IKEM došlo k výraznému rozvoji nových medicínských postupů. Od začátku mého nástupu jsem se také věnoval stavebnímu rozvoji IKEM, neboť s rozvojem medicíny se institut dostal až na samý strop svých kapacitních možností," uvedl v tiskové zprávě Herman. Nemocnice postavila nový pavilon experimentální medicíny, chystá také stavbu dvou dalších pavilonů s akutním příjmem a 56 lůžky. Stát má 750 milionů korun, hotový má být v roce 2020.

Ilustrační foto.
Brožura i web. IKEM chce lépe informovat pozůstalé o dárcovství orgánů

Herman absolvoval Lékařskou fakultu Karlovy univerzity v Hradci Králové a má atestaci z interního lékařství a kardiologie. Pracoval ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové a v Krajské nemocnici Pardubice, kde se podílel na vybudování nového kardiocentra. Byl členem představenstva České lékařské komory, je členem Kardiologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Ministr Vojtěch potvrdil, že Hermanův rezignační dopis obdržel a přijal. "V první řadě bych mu chtěl velmi poděkovat za jeho mnohaleté působení ve vedení špičkového pracoviště, jako je IKEM, který neustále rozvíjí kvalitu poskytované péče a navíc má ekonomicky stabilizované hospodaření," uvedl ministr.

 V IKEM začala mezistátní řetězová transplantace ledvin.
Kulový blesk v medicíně. IKEM zahájil mezistátní řetězovou transplantaci ledvin

Shodou okolností ve stejný den, kdy oznámil rezignaci šéf IKEM, byl uveden do funkce nový ředitel dalšího špičkového pracoviště, a sice pražské Nemocnice Na Homolce. Je to Petr Polouček, původně lékař specializující se na hrudní chirurgii a intenzivní medicínu. Od roku 2009 působil jako náměstek léčebně-preventivní péče a od roku 2013 jako zástupce ředitele nemocnice pro zdravotní péči a strategii. Od roku 2017 pak řídil Oblastní nemocnici v Kladně. Polouček, jehož do funkce šéfa Homolky jmenoval ministr zdravotnictví Vojtěch už zhruba před měsícem, uspěl ve výběrovém řízení, do něhož se přihlásilo celkem 17 kandidátů.

Nový ředitel Nemocnice Na Homolce, lékař Petr Polouček.
Nemocnice Na Homolce má nového ředitele. Stal se jím Petr Polouček