„K personálnímu kroku jsme přistoupili po pečlivé analýze a naplánování dalšího postupu. Klíčové pro nás je udržet stabilitu a kontinuitu v CSOP. Jeho vedením bude proto k 26. lednu pověřena paní Eva Lexová, vedoucí Domova Vršovického zámečku. Zároveň jsme vyhlásili výběrové řízení na pozici ředitele,“ uvedl v tiskové zprávě Michal Kočí (Piráti), radní pro sociální oblast.

Jak už Pražský deník před týdnem informoval, vedení CSOP neposlalo žádost o dotace a grant v rámci Programu podpory registrovaných sociálních služeb. Například loni přitom dostalo vršovické Centrum sociální a ošetřovatelské péče od města kolem 50 milionů korun, což představovalo víc než čtvrtinu jeho rozpočtu. 

Pochybení není první, tvrdí současný radní

Vedení desáté městské části tvrdí, že současné Černého pochybení nebylo první v jeho funkci. „V prvním kole grantového řízení na rok 2017 totiž CSOP požádalo o dotace pouze pro jednu z celkem devíti poskytovaných služeb. Tuto skutečnost tehdejší radní pro sociální oblast Ondřej Počarovský z TOP 09 nejenže zatajil, ale zároveň nepřijal žádná opatření, aby se v budoucnu nemohla opakovat,“ prohlásil Kočí.

Je ovšem zajímavé, že současný opoziční zastupitel Počarovský před loňskými Vánoci napsal na svou facebookovou stránku, že při projednávání rozpočtu v pondělí 16. 12. o aktuální problému s CSOP pirátský radní Kočí politikům neřekl ani slovo. „Tajil tento mega průser,“ dodal předseda místního sdružení TOP 09. Podle opozice nešlo o běžná administrativní chyba v papírování, ale nedbalost, „která dolehne na ty, kteří péči skutečně potřebují“.

Služby zůstanou zachovány, uklidňuje starostka

Starostka Prahy 10 a senátorka Renata Chmelová z koalice Vlasta (KDU-ČSL, STAN, Desítka pro domácí, nezávislí) však uklidňuje občany, že kvalita a rozsah poskytovaných služeb zůstanou zachovány. „CSOP má 192 klientů pobytových a přibližně 1500 uživatelů terénních služeb. Je pro nás naprosto nepřijatelné, aby se jich toto manažerské pochybení jakkoli dotklo,“ řekla starostka Chmelová.

Podle mluvčího radnice Jana Hamrníka městská část okamžitě zahájila hloubkovou kontrolu hospodaření organizace a zároveň intenzivně jedná s magistrátem o řešení nastalé situace. Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci je financováno kromě dotací ještě provozním příspěvkem z MČ Praha 10 a z plateb samotných klientů.

Mluvčí Hamrník dodává, že současné vedení Prahy 10 kontinuálně posiluje kontrolní mechanismy směrem ke všem svým sedmatřiceti příspěvkovým organizacím. „Po našem nástupu na radnici jsme zjistili, že úřad městské části nemá oficiální systém jejich řízení. Už vloni jsme proto zadali vypracování příslušné směrnice,“ popsala starostka Chmelová další kroky, které Vlasta podniká s koaličními partnery z Pirátské strany a ODS.