O přípustnosti finanční záruky ve výši 14 milionů korun za propuštění Ratha na svobodu rozhodl v pondělí Okresní soud Praha-východ. Poslanec i státní zástupce si ponechali lhůtu na to, aby zvážili své další kroky. Černý již dříve uvedl, že postup soudu považuje za nestandardní. Politikův otec Ratmír Rath pak deníku Právo řekl, že jedinou možností jak požadované peníze získat je, že by na základě jeho žádosti uvolnila policie zhruba desetimilionovou částku, kterou mu zabavila. Právě Rathův otec a jeho partnerka Renata Horká za bývalého hejtmana kauci nabízeli. Složit chtěli milion korun.

Čtěte také: Soud rozhodl: Rath může z vězení na kauci, za 14 milionů

Rathovi minulý týden vypršela zákonná tříměsíční lhůta pro jeden z důvodů vazebního stíhání – možné ovlivňování svědků. Poslanec tak zatím zůstává ve vazbě kvůli obavě, že by mohl utéct a že by mohl pokračovat v trestné činnosti. Středočeský krajský soud před nedávnem uvedl, že by se mohl dopustit korupce znovu, protože zůstal poslancem. Proti tomuto rozhodnutí se politikovi advokáti ostře ohradili.

Kriminalisté Ratha v polovině května obvinili z přijetí sedmimilionového úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. V červenci pak policie doručila sněmovně žádost o Rathovo vydání kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý hejtman si je prý vzal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou nemocnici, na vybavení domova důchodců s lůžky následné péče v kladenské nemocnici a na dodávku zdravotnické technologie pro jeden z pavilonů mladoboleslavské nemocnice.