Bydlíte na Jižním Městě, ve Stodůlkách, Modřanech nebo třeba v Troji? Pak máte štěstí, dostanete se do centra bezpečně na kole.

Radní Petr Štěpánek (SZ) chtěl lidi přesvědčit o kvalitě cesty z těchto směrů a v rámci Evropského týdne mobility zorganizoval čtyři ranní cyklojízdy. Redaktor Deníku se na jednu z nich vydal.

Chladné ráno

Cesta z Roztyl začíná v osm ráno a cyklističtí nadšenci se dají spočítat na prstech chladem prokřehlé ruky. Pětice lidí na bicyklech se oblečena do teplých oděvů vydává směrem do Michelského lesa. „Lidi určitě odradilo počasí, moc jich s námi nejezdí,“ tvrdí Štěpánek, který o den dříve absolvoval cestu do centra ze Zbraslavi přes Modřany a Podolí.

Kalendář sice pořád hlásí léto, ale ranní atmosféra krčské cyklostezky připomíná spíš konec listopadu. Přesto po cestě podél Kunratického potoka k Vltavě potkáváme postupně možná desítku cyklistů. „Je vidět, že cyklistickou dopravu v Praze využívá pořád víc lidí, zrovna tahle stezka je velice dobře vyřešená,“ pochvaluje si radní, který prý na kole do práce jezdí ze svého bydliště na Kavčích horách pravidelně.

Když křížíme rušnou Sulickou ulici, přejíždíme po přejezdu pro cyklisty, který i se dvěma cyklistickými semafory těsně sousedí se světelnou signalizací označeným přechodem pro chodce. „Po přechodu se jezdit nemůže, to by se nejdřív musel změnit zákon, jednodušší je sem postavit ty semafory,“ odpovídá Štěpánek na otázku, zdali by nešlo peníze investované do zdvojení semaforů efektněji využít jinde.

Slabina krčské trasy

Krčská stezka má podle něj jediné slabé místo, těsně za přejezdem ulice Ke Krči. „Tenhle kousek nám nepatří a nemůžeme s ním nic dělat, občas nám tu majitel hrozí, že sem kola nebudou moci,“ stěžuje si radní na přístup majitele zarostlého pozemku, přes který vede několik metrů neupravené cesty. „Nechtějí nám ho prodat, možná by chtěli vyhnat cenu výš,“ říká.

U Vltavy jsme krátce po čtvrt na devět a cestou potkáváme další cyklisty šlapající do práce. Podolská stezka je příjemně široká a po výjezdu z lesa a několika kilometrech záběrů do pedálů necháváme ranní zimu za sebou. Mezi auta vjíždíme na celé trase k magistrátu poprvé až u Karlových lázní, pár desítek metrů před cílem.

Na Mariánském náměstí u budovy magistrátu jsme přesně za čtyřicet minut. Autem by to při ranní špičkou ucpaném Podolském a Rašínově nábřeží šlo rychleji jen stěží.

PETR KUPEC

Do práce na kole? Chce to čas a pevné nervy

Pražští radní nabádají Pražany, aby se v rámci týdne mobility vydali do práce na kole. Vyzkoušeli jsme to také. Výsledek? Potřebujete čas a pevné nervy.

Ochranná helma na hlavu, oranžové bezpečnostní odrazky a vyhrnuté nohavice doprostřed lýtek – i tak může vypadat ranní příprava na cestu do práce.

Z Barrandova žádná slast

Z barrandovského sídliště potřebuje cyklista na náměstí Míru přibližně hodinu, tramvají by byl v práci za 40 minut. Radost z jízdy podél Prokopského údolí však ruší chladný vzduch a mrznoucí prsty na řidítkách.

Na devítikilometrové cestě nadšence na kole čeká několik nepříjemných překvapení, i když se srdce cyklisty nejprve raduje: v Hlubočepích visí první ukazatel, který ohlašuje dvoukilometrovou cyklistickou stezku směrem na Smíchov.

Po pár metrech, v ulici Na Zlíchově, se však cyklisti dělí o jeden jízdní pruh s auty i tramvajemi. A to není všechno. Na konci této stezky v Nádražní ulici kolo začne skákat po dlažebních kostkách a řidítka málem vyklouznou ze zmrzlých prstů.

Na Smíchově houstne doprava i vzduch

S přibývající dopravou ubývá na Smíchově také čerstvého vzduchu a cyklista se musí začít prosazovat proti silnějším autům. Kolo nesmí podle dopravních předpisů jezdit po chodníku, na Jiráskově mostě, v Resslově a v Ječné ulici však není jiná možnost.

Pod tlakem řidičů, kteří nenechají na kraji silnice dostatek místa, tedy cyklista porušuje pravidla, přejíždí ze silnice na chodník a začíná kličkovat mezi překvapenými chodci. Někteří z nich se dokonce s obdivem otáčejí, kývají a dávají kolu přednost.

Během hodinové cesty však s cyklistou opravdu soucítí pouze jeden člověk – další cyklista.

BÁRA PROCHÁZKOVÁ