„Peníze odešly ze zakázky na dodávku bezpečnostního systému pro DPP a byly vyinkasovány bez jakéhokoliv protiplnění. Prostě za nic,“ zdůraznil bývalý šéf rozvědky Karel Randák (nyní NFPK). Dle jím předložených důkazů měly kulaté částky nezákonně putovat ke skupině podnikatelů, přímo napojených na advokátní kancelář Šachta & partners. Ta je známá také z nedávné aféry, týkající se předražených jízdenek pro pražskou MHD.

Padne trestní oznámení

„Informace jsou lživé a účelově zkreslené,“ vzkázali zástupci advokátní kanceláře. Proti Randákovu tvrzení se včera ohradil také dodavatel bezpečnostního systému, který prý navíc na členy NFPK chystá trestní oznámení. Randák a jeho kolegové z NFPK však trvají na svém.

„Šlo o klasický příklad předražené zakázky, která daňové poplatníky stála zbytečně o desítky milionů korun více, než musela stát,“ zaznělo z úst členů NFPK. „Systém umožnil, že společenství firem, které zvítězilo ve veřejné soutěži, umožnilo vznik nové společnosti, které byla zakázka přeprodána za 30 milionů korun. Jiná firma pak mohla inkasovat zhruba 70 milionů korun, aniž by DPP cokoliv dodala,“ popsal Randák.

Zamotaná a neprůhledná historie zakázky na dodání bezpečnostního systému pro DPP sahá do poloviny roku 2008, kdy DPP vyhlásil veřejnou soutěž.

Účelová hra?

V ní zvítězilo společenství firem AŽD Praha a Saab Czech. Jenže následně se do hry vložila kyperská firma Amuxalo, v níž dle NFPK v té době figurovali lidé z advokátní kanceláře Šachta & partners. AŽD s Amuxalo uzavřela smlouvu o dílo.

„Odměna za zhotovení díla pro Amuxalo činila 100 milionů korun a mohla se po dohodě s DPP ještě měnit,“ sdělili včera lidé z NFPK. Záhy ale zdůraznili, že společnost Amuxalo rozhodně neměla v úmyslu žádné dílo pro DPP provést.

„Ve stejný den, kdy AŽD uzavřela smlouvu o dílo s Amuxalo, uzavřela kyperská firma podobnou smlouvu s bulharskou firmou Balkan Sast. Jinými slovy smlouva o dílo byla přeprodána.

Odměna pro bulharskou společnost měla být 30 milionů korun. Zásadní je, že Balkan Sast Eood je stoprocentně vlastněná AŽD Praha,“ podtrhl Randák.

Podle něj je patrné, že firma Amuxalo byla účelově založena proto, aby mohla „odsát“ z DPP peníze a nic mu za to nedodat. Advokáti z kanceláře Šachta & partners, jež Randák označuje za vlastníky firmy Amuxalo tvrdí, že lidé z NFPK předkládají médiím pouhou fikci. „Závěry NFPK jsou zcela absurdní,“ vzkázali včera z Šachta & partners.

Ještě ostřeji reagoval ředitel AŽD Zdeněk Chrdle, který prý už chystá trestní oznámení na NFPK.

„Je to lež. Přes AŽD Praha ke společnosti Amuxalo neodtekla ani koruna.

Ani naše dceřiná společnost Balkan Sast nezaplatila Amuxalo ani korunu za přeprodání zakázky,“ prohlásil Chrdle.

Stručně: o co v kauze jde?

Dopravní podnik potřeboval nakoupit bezpečnostní systém. Ve výběrovém řízení podle Randáka zvítězila naoko založená firma, z které pak šlo 100 milionů korun na účty lidí, kteří dopravnímu podniku vůbec nic nedodali.