Zmatek vyvolalo vyjádření FPÖ, podle kterého Hofer na setkání se Zemanem dorazí jako místopředseda rakouského parlamentu. Z této funkce přitom v současnosti spolu s předsedkyní parlamentu Doris Buresovou a dalším místopředsedou Karlheinzem Kopfem zastává Hofer i funkci prozatímní hlavy státu. Post rakouského prezidenta se totiž uvolnil poté, co v červenci skončil mandát Heinze Fischera a kvůli zrušenému druhému kolu prezidentských voleb není zatím znám jeho nástupce.

Hofer přitom několikrát přislíbil, že nově nabytých pravomocí coby jeden ze členů kolektivní hlavy státu nebude zneužívat v předvolební kampani a vykonávání funkce člena prozatímní hlavy státu od ní striktně oddělí.

Podle agentury APA ale Hofer požádal o spolupráci při přípravě návštěvy rakouské velvyslanectví v Praze. Učinil tak jako místopředseda parlamentu, uvedl mluvčí rakouského ministerstva vnitra.

Soukromá návštěva

V rakouském parlamentu ale podle agentury APA oficiálně o Hoferově pražské cestě nic neví. „Cesta není s parlamentem domluvená a parlament ji ani neplatí," uvedlo vedení zákonodárného sboru. Podle vyjádření parlamentu tak může Hofer vyrazit do Prahy nanejvýš jako „politik FPÖ" nebo jako „soukromá osoba".

Hoferův mluvčí Martin Glier ve čtvrtek řekl, že Hofer do Prahy dorazí jako „rakouský politik". S českou hlavou státu se Hofer podle Gliera během „přátelské návštěvy" chystá hovořit „o všem možném". Že se diskuze stočí také k tématům jako je migrační krize či nadcházející prezidentská volba v Rakousku je podle mluvčího „nasnadě".

Společné téma

V dnešním rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál Hofer uvedl, že se Zemanem ho spojují pochybnosti ve věci migrace.

Druhé kolo rakouských prezidentských voleb z 22. května, v němž o 30.863 hlasů vyhrál nad Hoferem nezávislý kandidát s podporou strany Zelených Alexander Van der Bellen, zrušil rakouský ústavní soud kvůli nesrovnalostem při sčítání korespondenčních hlasů. Kolem 6,4 milionu oprávněných voličů tak bude o nové hlavě státu rozhodovat znovu 2. října.

Poslední průzkumy veřejného mínění naznačují, že říjnové hlasování bude opět velmi těsné, voliči by se ale tentokrát mohli podle anket přiklonit spíše k Hoferovi.

Čtěte také: Rudolf Jindrák: Německo je náš nejdůležitější obchodní a politický partner