Radnici Prahy 1 čeká personální očista. Nové politické vedení nadále nehodlá spolupracovat s úřednickými exponenty spojenými s bývalým starostou Filipem Dvořákem (ODS). O své posty by se prý měla obávat většina vedoucích odborů.

„Také tajemník úřadu a jeho zástupce by měli skončit,“ uvedla včera budoucí místostarostka Prahy 1 Jana Pařízková (VV). „Já jsem nespokojen především s činností právního a investičního odboru,“ varoval pro změnu kandidát na starostu Oldřich Lomecký (TOP 09), který by měl být do funkce zvolen příští úterý na ustavujícím zastupitelstvu městské části.

Rozpočty

„Šéf investičního odboru mi musí garantovat, že jsou rozpočty v pořádku. Já jsem měl možnost do řady rozpočtů, které tam jsou udělány, nahlédnout, a nedomnívám se, že jsou bez chyb,“ poznamenal budoucí starosta.

Nelíbí se mu také činnost odboru informatiky.

Lomecký hodlá na většinu pozic vedoucích odborů vypsat nová výběrová řízení. Zároveň si na úřad přivede několik vlastních profesionálů. „Současní vedoucí se samozřejmě mohou přihlásit a pokusit se svá místa obhájit,“ ujistil Lomecký. Takzvaní „Dvořákovi muži“, tedy tajemník úřadu Jaroslav Vítek a jeho zástupce Antonín Metál, ale mnoho šancí nemají. Koaliční Věci veřejné si podle Pařízkové nepřejí, aby zůstali ve funkci.

Jádro všech problémů úřadu se dá slovy Lomeckého snadno ilustrovat na odboru informatiky. „Většinu služeb radnice nakupovala zvenčí a kvůli tomu ztratila kontrolu například nad evidenčním systémem SAP, který není kompatibilní s magistrátním programem ani se systémy jiných městských částí,“ upozornil Lomecký.

Audity odhalily chyby

Podle Pařízkové souvisí problémy spojené s informatikou s dlouhodobými potížemi radnice. Několik auditů v minulosti například odhalilo závažné chyby v evidencích majetku nebo smluv. Nájemníci tak radnici dlužili i statisícové částky, aniž o tom vedení městské části vědělo.

Dvořákova ODS zrušila členství exstarostovi Hejmovi

Bývalému starostovi Prahy 1 Petru Hejmovi bylo na včerejším místním sněmu ODS zrušeno členství ve straně. „Důvodem bylo porušování usnesení orgánů strany,“ sdělil Deníku předseda místního sdružení ODS Prahy 1 Richard Bureš.

„Je to politická čistka připomínající padesátá léta. Zbavují se nepohodlných lidí,“ vzkázal rozčarovaný Hejma. Připustil, že za krkolomnou formulací odůvodňující jeho vyškrtnutí ze strany jsou ve skutečnosti jeho mediální aktivity, které se nelíbily místnímu ani oblastnímu sdružení, kterému předsedá Hejmův rival, dosluhující starosta Prahy 1 Filip Dvořák.

„Vylučuji, že by rozhodovaly jakékoliv osobní antipatie. Určité mediální výstupy pana Hejmy, zvláště ty před volbami, byly v rozporu se strategií oblastního sdružení,“ vysvětloval Bureš. Narazil mimo jiné na placený rozhovor uveřejněný Hejmou v Deníku den před volbami.
„Osočoval a poškodil v něm regulérně zvoleného lídra Filipa Dvořáka. To je porušení stanov,“ dodal Bureš i za svého stranického nadřízeného Dvořáka. „Místo sebereflexe a očisty strany se zbavují oprávněných kritiků poměrů v místní a oblastní organizaci. Právě Filip Dvořák a jeho blízcí napomohli prohře ODS v Praze 1. Proti zrušení členství podám odpor,“ prohlásil Hejma. O zrušení Hejmova členství včera rozhodovalo 22 straníků. 14 z nich hlasovalo pro, zbytek proti. „Část z těch, kteří hlasovali proti mně, ještě před půl rokem nebyla v ODS,“ dodal Hejma.

JAKUB KRUPKA a ČTK