„Rozhodli jsme se deregulovat o maximální možnou míru, kterou povoluje ministerstvo pro místní rozvoj. Těm, kteří tak vysoké nájemné nezvládnou platit, nabídneme sociální pomoc,“ přislíbil starosta první městské části Petr Hejma (ODS). V bytech bývalé první kategorie tak cena bytů vzroste o rovných 30 procent. I v ostatních bytech poroste obdobným tempem. Kdy čeká nájemníky bytů Prahy 1 další zdražení, zatím není rozhodnuto. „Osobně bych dával přednost tomu, aby to bylo až za rok. Je ale dobře možné, že rada rozhodne, že to bude už od prvního ledna,“ doplnil Hejma.

Pátá městská část zvolila pro první rok deregulace sazbu devadesát procent z doporučené míry navýšení. Její nájemníci tak zaplatí od září o 25 procent více. „Právě dokončujeme socio-demografickou studii. Hotová by měla být koncem září. Z té vytvoří bytový výbor zásady pro slevy na nájemném. Každý takový zájemce ale bude muset doložit, že nemá žádný jiný majetek,“ popsal přípravy sociální pomoci mluvčí radnice Jan Šlajs.

close zoom_in

Dorovnání cen bývalých kategorií

V příštích letech bude Praha 5 stejně jako většina městských částí i magistrátu využívat nejvyšších možných sazeb. Po ukončení deregulace v roce 2010 má být cena metru čtverečního pro byty bývalé první a druhé kategorie 99,56 koruny, pro ostatní 89,61 korun. Právě dorovnání cen kategorií, které byly počátkem roku zrušeny, způsobí, že nejvyšší zdražení pocítí obyvatelé bytů bývalé třetí a čtvrté kategorie.

Spolu s městskými částmi Praha 1 a 5 měla začít deregulovat i Praha 15. „Kvůli administrativním problémům jsme nestihli vše připravit tak, abychom mohli prvního září začít. Proto jsme start odložili na první říjen,“ vysvětlil zpoždění starosta Prahy 15 Jiří Petříš (ODS) s tím, že deregulace se zde týká pouze 232 domácností. „Především starší občané si stěžují, že pak nájemné nezvládnou platit. Na radnici ale zatím nedorazila jediná žádost o výměnu bytu za menší,“ zdůraznil Petříš.

Jako poslední se na zvyšování činží chystá Praha 10, jejíž zastupitelstvo schválilo koncepci koncem června. „Využijeme nejvyšší povolené míry pro deregulaci. Odhaduji, že spustit bychom ji měli od začátku nového roku,“ uvedl před časem místostarosta desáté městské části Bohumil Zoufalík (ODS). Nájmy v Praze 10 by se měly zvednout o 25 procent.

Zdražovat se bude i v příštích letech. Po ukončení deregulace v roce 2010 zaplatí nájemníci obecních bytů 89,68 koruny za metr čtvereční v bytech bývalé první a druhé kategorie. U nižších kategorií vzroste cena na 80,72 koruny. „Pro osoby, které se ne vlastní vinou dostanou do problémů, připravíme program sociální podpory,“ přislíbil Zoufalík.

Vzestup skončí v roce 2010

Deregulace v hlavním městě začala prvního ledna, kdy nájemné zvýšily městské části Praha 2, 4, 16 a 21. Naprostá většina radnic odložila rozhodnutí o deregulaci až do povolebního období. Protože nájemníci musí být informováni tři měsíce předem, nájemné začalo růst ve většině obvodů až po prvním květnu.

Cílem deregulace má být dorovnání regulovaného nájemného s tržním. Navyšování má být postupné ve čtyřech vlnách. Proces by tak měl skončit v roce 2010. To se bude cena za metr čtvereční pohybovat průměrně okolo 90 korun.

 

Chybí registr bytů k výměně

Od ledna bude platit vyšší nájemné již ve všech městských částech, v řadě z nich se bude nájem v rámci deregulace zvyšovat dokonce podruhé. Radnice slibují pomoc těm, kteří dopad deregulace nezvládnou, obvykle výměnu bytu za menší. Magistrát ale stále nemá připravený registr zájemců o směnu bytu, který slibuje od loňského prosince. Navíc, z původního záměru – veřejnosti přístupného internetového portálu – se stává nástroj pro úředníky, kteří by měli databázi zájemců o výměnu spravovat. „Začíná se připravovat webová struktura. Nechceme, aby web sloužil spekulantům,“ uvedl ředitel bytového odboru Vladislav Dykast. Plánuje proto, že by přístup k databázi měli pouze úředníci městských částí a magistrátu. „Člověk, který by chtěl vyměnit byt, by zašel na radnici. Tam by uvedl svá přání do databáze. Tím by bylo ošetřeno i nakládání s osobními daty a všechny údaje by byly autorizované,“ popsal Dykast.