VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radniční listy se dočkají speciálního zákona

PRAHA - Desítky milionů korun z kapes daňových poplatníků utratí ročně pražské radnice za svou propagaci.

29.10.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Profimedia

Pražské radnice vydají každoročně na tzv. radniční listy desítky milionů korun. Podle odborníků však čtenářům tato radniční periodika přináší nejen v Praze ale i v celé ČR jen propagaci názorů těch, kteří na radnicích vládnou. Jiné pohledy v listech prakticky nenajdete.

Chybí legislativa

Přestože jsou na radniční periodika vydávány v rámci ČR stovky milionů korun z peněz daňových poplatníků, neexistuje žádná zákonná regulace, která by radnice donutila, aby obsah periodik sloužil spíše občanům, než starostům a radním,“ řekl Deníku poslanec za Stranu zelených Přemysl Rabas. Vysvětlil tak, proč se podílí na tvorbě zákona, který bude věnován radničním listům, ale nejen jim. „Kromě toho by se zákon měl týkat i dalších forem sdělování informací, jako jsou například internetové stránky obcí,“ doplnil poslanec Rabas.

K podílu na tvorbě zákona ho vedly výsledky studie občanského sdružení Oživení ve spolupráci s Otevřenou společností a Iuridicum Remedium. Podle závěrů studie jsou v radničních a krajských listech zastoupeny jiné, než názory vedení radnice a krajů pouze na 2,6 % plochy vyhrazené politice. Přičemž k radnicím nesouhlasné názory se objevily jen u 27% čísel. To znamená, že tyto noviny jsou cenzurovány a dvě třetiny vydavatelů polemiku vůbec nepřipouštějí.

Spolknou 400 milionů

Studie analyzovala 500 čísel na 7187 tiskových stranách, vždy po pěti číslech u každého z jednoho sta různých listů všech krajů, vybraných měst a obcí v ČR. Čísla z období duben až říjen 2006 musela být zároveň dostupná na webových stránkách. Výběr obcí odpovídá statistickému vzorku ČR. „Novela by měla být nástrojem, který radnicím zabrání, aby si z novin udělaly hlásnou troubu,“ řekl další z protagonistů návrhu zmiňovaného zákona, senátor Josef Novotný (SNK–ED). Z dostupných informací podle něj vyplývá, že „celkové náklady na vydávání periodik samospráv jsou v ČR asi 400 milionů korun, což je více, než kolik strany vydají na reklamní kampaně.“

Lidem chybí diskuse na radničních webech, zakládají proto vlastní

Neobjektivní zprávy v radničních listech, zrušení diskusních fór na webu úřadu městské části či třeba horší dostupnost záznamů z jednání zastupitelstev, které se přestaly objevovat na internetu, to vše vede řadové občany a radniční opozice v některých částech metropole k tomu, aby začali vydávat vlastní noviny či provozovat weby, které mají být otevřenou alternativou radničních periodik. Když propagují názor jen jedné vládnoucí strany, musíme o skutečném dění informovat my, shodují se iniciátoři webových stránek, jež fungují například v Černošicích, Praze 1 či 5 a nově i v Praze 3.

Debata skončila

„Hlavním impulzem, proč jsme internetovou stránku Kauza 3 založili, bylo, že od ledna ukončili diskusní fórum na webových stránkách žižkovské radnice,“ řekl jeden ze zakladatelů stránky, která se zaměřuje na vše, co se děje v Praze 3, Jiří Ptáček. Současně doplnil, že novým webem chtějí především přimět obyvatele třetí městské části k tomu, aby se začali více zajímat o věci veřejné. „Přispívat může kdokoliv, obeslali jsme všechny zastupitele včetně starostky Prahy 3 Mileny Kozumplíkové, ale ta odpověděla, že upřednostňuje Radniční noviny, což o něčem svědčí,“ doplnil Ptáček.

S podobným nápadem založit internetové stránky o dění v Praze 5 přišel před dvěma lety i Jakub Suchel. Od té doby, co web nazvaný Pražská štětka funguje, ho navštívilo asi devadesát tisíc lidí. „Denně si tu přečte články pět set až šest set Pražanů,“ sdělil Suchel. Právě radnice páté městské části investuje do novin, které vyzdvihují počínání radnice snad ze všech městských částí nejvíc. Ročně na své periodikum nazvané Pražská pětka vyčlení asi 3,5 milionu.

Přílišný dozor

Fórum, do kterého je možné přispívat teprve poté, co si občan po předložení občanky registruje u radnice jméno, se zase rozhodli obejít lidé v Černošicích. „Zatímco na webu černošické radnice je poslední příspěvek z 15. března, u nás diskutují lidé denně,“ uzavřel jeden ze spoluprovozovatelů hojně navštěvovaného webu Petr Kubín.

Radnice na svých novinách nešetří

Patnáct pražských radnic vydá na periodika informující o dění v městské části odhadem 24 milionů ročně. Pokud si radnice vydávají noviny samy, mají stoprocentní výdělek z inzerce. Ten například u Prahy 2 činí zhruba 15 procent z vynaložených peněz. V Praze 13 loni zisk z inzerce převýšil náklady na výrobu novin, sdělil mluvčí radnice Samuel Truschka. Vynaložené finance samozřejmě závisí na tom, v jaké kvalitě je periodikum vydáváno.

Například Praha 5, a nejen ona, pojala radniční listy jako plnobarevný časopis, což cenu za výrobu zvyšuje. Jinde zase jsou listy vydávány ne jednou ale dvakrát měsíčně. Samostatnou kapitolou je Magistrát hlavního města Prahy. Jeho mluvčí Jiří Wolf pro Czech Business Weekly uvedl, že magistrát platí firmě Tardus za výrobu, distribuci a za stálé členy redakce Listů Hlavního města Prahy dva miliony korun měsíčně, a Tardus magistrátu každý měsíc zase pošle 250 000 korun z tržeb za reklamu.

29.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – pondělí 22. ledna 2018

Moře trávy, tři zahradníci za mřížemi a Drahoš i Pavlásek na Slovácku: videa dne

Policie hledá muže podezřelého z pokusu o znásilnění
2

Muž se ve výtahu pokusil znásilnit ženu. Ubránila se slzným sprejem

Vše, jen ne nudné exponáty. V muzeu naučí vařit, v zoo zbaví fobií

/INFOGRAFIKA/ Muzea a další instituce se všemožně snaží, aby se k nim návštěvníci vraceli. Zemědělské muzeum pořádá lekce vaření tradiční české kuchyně, v zoo nabízejí kurz, kde se můžete zbavit fobie například z pavouků nebo hadů

Praha 2 nabídla lidem z hotelu náhradní ubytování. Policie šetří příčinu požáru

Lidem z hotelu Eurostars David, který včera zachvátil požár při kterém zemřeli čtyři lidé, se rozhodla pomoci Praha 2. Už včera byla na místě starostka Jana Černochová společně s kolegy z krizového štábu. Lidem z hotelu městská část zajistila náhradní ubytování. Dnes budou na místě vyšetřovací týmy hasičů a policistů, kteří budou zkoumat příčinu požáru. 

Ptáky v zimě nekrmte pečivem. Může je dokonce i zabít

V Praze i v dalších částech České republiky se výrazně ochladilo. Lesy hl. m. Prahy proto jako každou zimu na nejen žižkovský park Vítkov umístily asi 20 veřejných ptačích krmítek. Dosypávat do nich můžete i vy, ale především zrní. V žádném případě opeřencům nedávejte pečivo. Mohlo by je otrávit.

Vestibul stanice metra Budějovická je uzavřen. Asi na tři měsíce

Jižní vestibul stanice metra Budějovická a prostupy mezi severním atriem a jižní pasáží jsou od pátku uzavřené až do odvolání. Důvodem je havarijní stav zastřešení atria mezi objekty České spořitelny a obchodního domu DBK.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>