Jako důvod tohoto přesunu včera mluvčí radnice Prahy 5 Jan Šlajs uvedl, že se „tak radní prostě rozhodli“. Pravděpodobně jde ale o jednu z přesvědčovacích taktik vedení radnice, jenžmáv úmyslu právě tento hotel získat. „Schůze začne dopoledne v jednacím sále zastupitelstva, od čtrnácti hodin pak bude pokračovat v hotelu Alpina,“ potvrdil15. srpna 2007netradiční přesun komunálních politiků mluvčí radnice Šlajs.

Opozice bouří

Opozice proti tomuto kroku důrazně protestuje. „Pokud bude zastupitelstvo zasedat mimo Prahu, tak občanům upře právo účastnit se jednání. Když budeme mít toto podloženo právním stanoviskem, tak se budeme domáhat zrušení usnesení přijatých na výjezdním zasedání,“ oznámil včera zastupitel Ondřej Gál (ODS).

Jeho názor podporuje i Oldřich Kužílek, autor zákona o svobodném přístupu k informacím. Podle něho nebudou usnesení platná, protože zasedání neproběhne v souladu se zákonem. „Bude porušena podmínka toho, že zasedání je veřejné,“ zdůraznil. Podle jiných právních názorů ovšem zastupitelům žádný zákon nenařizuje zasedat ve své obci nebo nepřekročit hranice republiky. „Stejný problém je i s valnými hromadami. Když se firma rozhodne, že se bude zasedat na Havaji, tak se tam zasedat bude,“ řekl právník Oldřich Choděra.

„Pokud existuje nějaký racionální důvod, proč by zastupitelstvo mělo být v nějakém místě, a je zajištěno, aby tam měli přístup lidi, tak je to v pořádku,“ doplnil. Problém spočívá podle odborníka na ústavní právo Vojtěcha Cepla v tom, že místo zasedání není v žádném zákoně upraveno. Jednání zastupitelstva se tak teoreticky může konat na kterémkoli místě naší planety.

Hotel smění za půdu v Jinonicích

Jedním z bodů zářijové schůze by mělo být projednání výměny hotelu Alpina za rozsáhlý pozemek městské části v Jinonicích. Podle starosty Prahy 5 Milana Jančíka (ODS) jde o velmi výhodný obchod. Hotel má prý sloužit především studentům, seniorům a zaměstnancům radnice, kteří by jej měli využívat k rekreačním účelům. Podle opozice je ale cena pozemku podhodnocena, a proto nejde o adekvátní směnu.

Soudní odhad, ze kterého vychází radnice, ohodnotil 22 tisíc metrů čtverečních velký pozemek v blízkosti stanice metra a obchodního centra na 48 milionů korun. Podle opozice může být ale cena až dvojnásobná. Opoziční zastupitelé ovšem současně zpochybňují také hodnotu samotného hotelu. Podle zastupitele Jana Martince (SZ) k němu nevede přístupová cesta. Ta by se prý musela dodatečně vybudovat, což by zvýšilo náklady. Mimo to podle Martince také hotel zčásti neleží na vlastním pozemku a bylo na něj uvaleno zástavní právobankou.

Podle vedoucího odboru obchodních aktivit radnice páté městské části Pavla Plichty však už bylo zástavní právo odstraněno, pouze katastr ale zatím nezměni lzáznam. Opozice nevěří ani plánovanému využití horského hotelu pro studenty. Jak Deníku sdělilMartinec, nejméně polovina z ředitelů škol v Praze 5 opozici potvrdila, že hotel pro rekreace svých žáků využívat nebude.