Do e-mailových schránek patnácti pražských radnic dorazila v minulém týdnu žádost Deníku o zaslání několika usnesení samosprávy včetně důvodových zpráv. Test prokázal, že většina radnic má v uveřejňování informací mezery. Štěstí mají občané, kteří žijí v Praze 1 nebo 10. Tyto úřady totiž informace zveřejnily. Po několika dnech uvolnila materiály i radnice Prahy 3.

Na většině ostatních ale lidé, kteří se chtějí například dozvědět na základě jakých podkladů se radnice rozhodují o zrušení škol nebo o prodeji pozemků, narazí. Informace totiž radnice poskytují pouze zastupitelům. „Důvodové zprávy k jednotlivým materiálům, jež jsou určeny pro členy zastupitelstva a rady na jednání těchto orgánů, se nezveřejňují,“ sdělila Deníku vedoucí kanceláře starosty Prahy 14 Eva Štětinová.

Stejný přístup mají i radnice páté, sedmé a jedenácté městské části. V Praze 7 alespoň vytvořili z podkladů stručný výtah. „Důvodové zprávy bohužel poskytnout nemohu, jsou neveřejné. Zpracoval jsem ale podklady k tématům, kterých se usnesení týkala,“ řekl mluvčí úřadu Martin Vokuš. Podobně se zachovali i ve druhé, šesté a třinácté městské části. Tím, že neuveřejnili celý text, ale není možné ověřit, zda poskytli všechny informace.

Protiprávní jednání

To ale ze zákona musí. „Pokud o informaci někdo požádá a radnice mu ji odepře, jde jednoznačně o protiprávní jednání,“ uvedl autor zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřich Kužílek. Na žádost vůbec nezareagovali v městských částech Praha 4, 9, 12 a 15. Podle oslovených advokátů i občanských sdružení zabývajících se fungováním samosprávy si takové jednání úřady nesmí dovolit. „Informaci musejí poskytnout. Nemají sice povinnost zveřejňovat ji automaticky, na požádání ji ale musejí vydat,“ uvedla Petra Vaverková z Transparency International.

Nejenom občané, ale na některých radnicích i sama samospráva má problém dostat se k informacím. Zastupitelé Prahy 5 dokonce musí napsat žádost, pokud se chtějí něco dozvědět. „Tajemník si vyhradil právo rozhodovat o poskytnutí informace. Bohužel mu zatím nikdo nedokázal říct, že je to protiprávní,“ popsal postup radnice předseda kontrolního výboru Ondřej Velek (SZ). Ani třetí pražská městská část se nemůže transparentním postupem zrovna chlubit. Materiály k prodeji pozemku na Havlíčkově náměstí poskytla opozičnímu zastupiteli půl hodiny před zasedáním. „Sháněl jsem se po nich od zveřejnění programu. Řekli mi ale, že je má u sebe místostarosta. Snažil jsem se s ním sejít, ale rušil termíny a nakonec se nechával i zapírat,“ vylíčil svou informační anabázi zastupitel Matěj Stropnický (SZ).

Cenzura není ale pouze pražským problémem. „Materiály k výběrovým řízením musíme z radnice doslova dobývat. Vládnoucí koalice nám dokonce odmítá vydávat zvukový záznam ze zastupitelstva a naše požadavky na informace požaduje protokolárně zapsat,“ postěžoval si Deníku opoziční zastupitel karlovarské radnice Jiří Kotek (ED/NK).