close Pískoviště. Infografika. info Zdroj: Redakce zoom_in Polohovatelná zastínění naleznou rodiče například na hřištích Prahy 7 U Vody, ve vnitrobloku ve Schnirchově ulici a na dopravním hřišti v ulici Na Výšinách. „Sedmá městská část v letošním roce vybavila dětská pískoviště novým zastíněním na třech hřištích. Ta dětem umožní hrát si na pískovišti, které není umístěno kupříkladu ve stínu stromů, i v parných slunečních dnech,“ uvedla mluvčí sedmičky Terezie Stehlíková. Minulý týden začali s instalací stínidel také v Praze 3, a to na hřišti Na Balkáně a v parcích Parukářka a Židovské pece. Pražskému deníku to potvrdila mluvčí radnice Michaela Luňáčková.

Celkem 24 hřišť je zastíněno na území čtvrté městské části. V Praze 9 kryjí plachty jen několik herních ploch. Většina jich však podle radnice umělé stínění nepotřebuje. „Řadu dětských hřišť s pískovišti má Praha 9 v parcích, tam je stíní stromy,“ vysvětlila mluvčí devátého obvodu Marie Kurková s tím, že úřad se snaží vysazovat stromy i do okolí těch hřišť, kam slunce pálí celý den.

Sluneční dezinfekce

S požadavkem rodičů na vybudování umělého zastínění se setkala rovněž radnice Prahy 10. „V rámci nových realizací se alespoň v některých případech snažíme zastínění vybudovat, třeba jen částečné, například na hřišti Tolstého. Případně pískoviště orientujeme v blízkosti vzrostlých stromů,“ oznámil mluvčí desítky David Polák. Doplnil, že většina hřišť je bez zastínění mimo jiné i proto, že slunce určitým způsobem písek dezinfikuje.

Mezi městskými částmi, které žádné stínění nebudují, je Praha 6. Podle radnice je totiž řada herních ploch v přirozeném stínu vzrostlých stromů. Stromy je kryta i většina ze 48 hřišť, která se nacházejí v lesích napříč metropolí od Řeporyjí po Běchovice.

„Všechna tato hřiště se skládají z atestovaných a převážně dřevěných herních prvků, které jsou vybírány tak, aby citlivě zapadly do okolní přírody,“ chlubí se odbor ochrany prostředí pražského magistrátu. Správcem lesních hřišť je totiž právě hlavní město.