V kauze „nová radnice pro Prahu 7“ tak, dokonce s požehnáním primátora Bohuslava Svobody, přebírá iniciativu občanská společnost. Ve věci se zřejmě, zatím bezprecedentně, zbortí rozhodovací monopol politiků.

„Občané Prahy 7 mezi sebou sehnali přes 3600 podpisů během rekordních mrazů, hustého sněžení i jarních prázdnin,“ sdělil za organizátory petice Jan Čižinský, čímž ilustroval sílu odporu lidí proti přemrštěné investici. Cílem referenda je podle něj omezení výdajů na novou radnici částkou 500 milionů korun, vyhlášení nového výběrového řízení a také vypsání řádné architektonické soutěže.

Naproti tomu pořízení nové budovy za bezmála miliardu korun prosazuje zdejší vládní koalice ODS a ČSSD. „V roce 2015 radnici končí nájemní smlouva v budově na Nábřeží Kapitána Jaroše. Neměli bychom otálet,“ varuje už delší dobu starosta Prahy 7 Marek Ječmének.

Téměř 4 miliony na úředníka?

Mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš zároveň zpochybňuje, že by pořízení nové radnice přineslo vůbec nejvyšší náklady na umístění jednotlivých úředníků v porovnání se všemi ostatními městskými částmi.

Jak napsaly úterní Hospodářské noviny, v případě sedmé městské části, která chce za nové sídlo pro svých 214 zaměstnanců utratit asi 800 milionů korun, jde o sumu přibližně 3,7 milionu korun na úředníka. „Nejde v první řadě o úředníky, ale o služby obyvatelům Prahy 7,“ upozorňuje Vokuš a zdůrazňuje: „Městská část by do budovy nové radnice přestěhovala také polikliniku, případně i Kulturní centrum Vltavská, čímž by mimo jiné ušetřila na nájemném.“

Ani tyto argumenty však nespokojenou veřejnost nesmiřují. Proti koupi zatím neexistující budovy Argentinské hvězdy či nedaleké Mercury Tower se postavily i známé osobnosti. „Například spisovatel Ludvík Vaculík, dirigent Marko Ivanovič, nebo herečka Anna Polívková, která kvůli petici dokonce mění své trvalé bydliště,“ vyjmenoval Jan Čižimský.

K vypsání referenda se otevřeně přihlásil také primátor Svoboda, který se zároveň podivil nad hospodařením Prahy 7. „Každý občan má právo svobodně vyjádřit svůj názor na vynakládání veřejných prostředků,“ vzkázal Svoboda na adresu vedení Prahy 7. „Žádná radnice si nesmí žít nad poměry, musí hospodařit s dlouhodobě vyrovnaným rozpočtem a nízkou úrovní zadlužení. Tím se musí řídit každá městská část. Nesmí se bránit veřejné diskusi a kontrole,“ dodal Svoboda. Jak ale naznačují iniciátoři petice, Praha 7 prý dělá vše proto, aby petici, respektive její výsledky, smetla ze stolu.

„Hledají dokonce externí právní kancelář, která by našla důvody pro zpochybnění referenda, přestože radnice má své vlastní právníky,“ upozorňují iniciátoři petice.

Mluvčí Vokuš však městskou část hájí. „Vyhlášení referenda by Prahu 7 stálo téměř dva miliony korun. Proto je nutné se konzultací s odborníky ujistit o tom, že bude postaveno tak, aby z něj pro městskou část plynuly závazné závěry. Proto jsme oslovili též kompetenčně příslušné ministerstvo vnitra,“ upozorňuje Vokuš. „Zákon o místním referendu hovoří jasně a zmiňuje jmenovitě i městské části Prahy. Nevidím důvod, proč věc konzultovat, navíc s externí právní kanceláří,“ namítá Čižimský.

Ve shodě s Vokušem včera potvrdil, že oficiální žádost o vypsání referenda ještě nebyla radnici předána. „Stane se tak na pondělním zasedání zastupitelstva městské části,“ dodal Čižimský.

Poslední pozemek?

Právě na tomto zasedání se bude mimo jiné probírat také prodej pozemků v takzvaném holešovickém trojúhelníku. Podle opozice i některých místních obyvatel jde o poslední pozemek v majetku radnice, kde by se za rozumnou cenu dala postavit nová radnice.

Martin Vokuš ale ujišťuje, že pokud by se Praha 7 rozhodla stavět právě v holešovickém trojúhelníku, plynuly by z toho pro ní smluvní sankce v řádu stovek milionů korun. „Pozemek má dlouhodobě pronajatý soukromý investor, který ho již zhodnotil a má zde komerční záměr,“ dodal Martin Vokuš.

Čtěte také: Praha 7 si na radnici za miliardu ještě počká