Pražská radnice vyvěšují tibetské vlajky. Infografika.Zdroj: RedakceNaposledy vlál symbol Tibetu na radnici Prahy 10 v roce 2016. Poslední roky se ke kampani nepřipojovala údajně proto, že si to nepřála většina zastupitelů. Nyní se však poměry změnily.

„Praha 10 se připojí k 60. výročí tibetského povstání a vyvěsí na budově úřadu tibetskou vlajku. Ta bude viset od pátku až do pondělí,“ oznámil Pražskému deníku mluvčí radnice David Polák.

Stejné je to i na radnicích Prahy 1 a 8, které v posledních letech kampaň Vlajka pro Tibet ignorovaly. „Jelikož výročí připadá na neděli, bude zřejmě vyvěšena ještě před víkendem,“ potvrdila mluvčí centrální městské části Kateřina Písačková.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přijal tibetského lídra.
Primátor Hřib přijal tibetského vůdce. Předal mu klíč a podpořil boj proti Číně

Tibetský večer v Praze 4

Výjimkou se i letos stane Praha 7. Vlajku sice vyvěsí, ale ne na budově radnice, nýbrž na Vodárenské věži na Letné. „Od roku 2016 vlastník objektu, Generální finanční ředitelství, vyvěšení tibetské vlajky neumožňuje. V minulých letech tak městská část vlajku umístila na připravovanou novou budovu radnice v ulici U Průhonu, která se aktuálně rekonstruuje, či na informační centra,“ vysvětlil jednání úřadu jeho mluvčí Martin Vokuš. Vlajka Tibetu bude vlát na věži po celý víkend.

Tibetská vlajka. Ilustrační foto.
Praha se odklání od Číny. Hřib přijme tibetského premiéra a vyvěsí vlajku

Tradičním podporovatelem akce je i Praha 4, která pořádá v pondělí tibetský večer pro veřejnost. Zájemci se seznámí s tibetským písmem, ochutnají tamní tradiční pokrmy a zhlédnou dva filmy o této zemi.

Jedinou z velkých městských částí, která se k akci Vlajka pro Tibet letos nepřipojí, je Praha 13. „Na základě rozhodnutí pana starosty letos nebude na budově naší radnice tibetská vlajka vyvěšena,“ sdělila Pražskému deníku bez dalších podrobností mluvčí Prahy 13 Michala Králová. Na další dotazy už neodpověděla.

Na budově Úřadu městské části Praha 2 vlaje tibetská vlajka. Dvojka tak symbolicky podporuje Tibet.
OBRAZEM: Radnice vyvěsily vlajku pro Tibet

Po čtyřech letech mění svou zahraniční politiku i magistrát. Kvůli snaze získat do zoo pandu velkou si nechtělo minulé vedení v čele s Adrianou Krnáčovou (ANO) naštvat Čínu, a prapor proto oficiálně nevyvěšovalo.

Liberální jednání

Změnu přístupu oznámil v týdnu sám primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Kromě vyvěšení vlajky se ve středu sešel s předsedou tibetské exilové vlády Lozangem Sanggjäem. Nedávno také pronesl, že chce přepracovat, nebo úplně zrušit partnerskou smlouvu s Pekingem. Tu podepsala Praha před pěti lety a uznává v ní Tibet jako neoddělitelnou součást Číny.

Před čínskou ambasádou v Praze se sešly zhruba dvě stovky lidí na podporu lidských práv v Tibetu.
Před čínskou ambasádou se konal happening na podporu Tibetu

Podle politologa Jana Kubáčka se v jednání radnic odráží to, že v loňských komunálních volbách výrazně posílily občansko-aktivistická uskupení. „Tyto strany staví spíše na městských liberálech a obecně liberálních voličích. Tuto tématiku používají jako symbol a určitou deklaraci pohledu na svět,“ řekl politolog. Doplnil, že pro představitele jednotlivých úřadů je vyvěšení vlajek také možností, jak voličům ukázat, že jim svobodomyslnost a liberálnost zůstala a za svými názory si stojí.

Kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině 90. let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Česká republika se k ní připojuje pravidelně od roku 1996.

Setkání s primátorem Zdeňkem Hřibem
Hřib kvůli čínské špionáži prověří Huawei. Praha chce upravit smlouvu s Pekingem