„Jde o odbourání dlouhodobého deficitu, po kterém volají zejména centrální městské části. Ty to cítí jako problém, protože je zde velká koncentrace lidí i psů a mělo by to být nějakým způsobem regulováno," prohlásila radní hlavního města pro infrastrukturu, technickou vybavenost a životní prostředí Jana Plamínková (Trojkoalice).

Podle ní je Praha spolu s Teplicemi jediným městem v Česku, kde chybí samostatná vyhláška. „Pevně doufám, že to bude fungovat jako tržní řád. Každá radnice by se buď připojila, nebo nepřipojila. Protože mohou existovat menší městské části, kde problém se psy není. Ti mohou běhat po polích a naopak by mohlo být složité uměle vytvářet psí louky," dodává Jana Plamínková.

Pohyb domácích mazlíčků dosud omezuje magistrát v rámci vyhlášky o ochraně veřejné zeleně, která vychází z toho, že až na výjimky by ve městě měl mít majitel psa na vodítku. Nelze však například zakázat vstup psů na některá veřejná prostranství, ti nesmí pouze na dětská hřiště.

Radnice nyní mají během 60 dnů navrhnout magistrátu konkrétní místa, kde bude povoleno pobíhání psů bez vodítka a místa, kam bude vstup se psy úplně zakázán. Návrh, který pražští radní schválili, zatím žádná místa neobsahuje.

Po vyhodnocení všech připomínek bude vyhlášku znovu schvalovat rada a měla by být už doplněna o přesné plochy, které budou regulovat pohyb psů. V říjnu ji dostanou na stůl i zastupitelé. Vyhláška by v účinnost měla vejít 15. listopadu.

Na Kampě i v Jelení bez vodítka

Některé radnice proto už začaly pracovat na svých návrzích, jiné už mají ale seznam hotový. „Ano, budeme navrhovat místa určená pro volný pohyb psů a místa s úplným zákazem vstupu psů," prozradila mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Podle ní by čtyřnozí mazlíčci mohli dostat volnost v parcích na Kampě, v Jelení a částečně i ve Vrchlického sadech, na Klárově nebo na nábřeží Ludvíka Svobody. Zůstat by mělo povolení pobíhání psů na Petříně.

Úplný zákaz by na Praze 1 naopak měl platit ve Vojanových sadech, Františkánské zahradě nebo Klementinu, Valdštejnské zahradě a zahradách Pražského hradu, které ale městská část nespravuje.

V Praze 3 zase počítají podle tiskové mluvčí Ivy Vojtkové s volným pohybem psů například v některých částech velkých parků, jako jsou Židovské Pece nebo Parukářka. Úplný zákaz vstupu psů je pak plánován třeba v parku Rajská zahrada.

Připojit se k připomínkám hodlá také Praha 5. „Určitě souhlasím s tím, že by místa, kde mohou psi volně pobíhat, měla být definována. Například tam, kde se pohybují malé děti, jako jsou hřiště či okolí škol, by měl být pohyb psů regulován. Naopak na volných prostranstvích, jako například Vidoule či Dívčí hrady, volné pobíhání nikomu nevadí," sdělil Pražskému deníku Starosta Prahy 5 Radek Klíma (TOP 09).

Praha 6 další zákazy nechce

Chystanou vyhláškou se už zabývali radní na Praze 6. „Městská část zasílala dopisem ze dne 4. července 2015 kladné stanovisko se všemi návrhy a podněty, které by měla budoucí vyhláška dle Prahy 6 obsahovat. V současné době čekáme na předložení materiálu zpracovaného na základě těchto podnětů z jednotlivých městských částí," řekla mluvčí šestky Edita Valentová. Dodala, že zákaz vstupu pro psy je na území městské části vyznačený ve všech návštěvních řádech dětských hřišť a jiné plochy zřejmě vyčleněny nebudou.

Martin Vokuš, mluvčí Prahy 7, zase vidí hlavní problém u neukázněných osob, které neuklízí po svých psech. „Podrobně prodiskutujeme s hlavním městem, které je správcem Letenských sadů a Stromovky, optimální nastavení vyhlášky a její aplikaci v těchto velkých parcích, kam se soustředí značné množství pejskařů nejen z Prahy 7," dodává Vokuš.

Za potřebnou považuje novou vyhlášku také radní pro oblast životního prostředí a dopravy na Praze 9 Tomáš Holeček (ODS). Jako neduh mezi pejskaři vidí takzvané neviditelné vodítko, kdy vycvičený pes poslouchá na slovo. „Jenže má to svá úskalí, pes na „neviditelném vodítku" se může dostat do určitých situací, kde výcvik funguje jen málo, nebo vůbec nefunguje," tvrdí radní.

Na území Prahy 9 proto v současnosti stojí už tři psí hřiště: na Proseku, ve Vysočanech a v Nových Vysočanech, další se pak připravuje v Parku Zahrádky.

Radnice dají seznam

Vytypované lokality, kde by mohli psi volně běhat, už má také Praha 13. Patří sem mimo jiné louka za ulicí Bucharova nebo zóna pod Vyhlídkou v Nových Butovicích, prostor mezi ulicemi K Sopce a Jeremiášova. „Naopak zákaz by nadále platil na dětských hřištích, pískovištích a sportovištích. Na ostatních místech by se psi mohli pohybovat pouze na vodítku," doplnila mluvčí městské části Eva Černá.

Městská část Praha 22 podle tajemnice úřadu Olgy Jandové novou vyhlášku potřebuje a připravuje zákaz volného pobíhání například na Novém náměstí, v přední části Husova parku i na náměstí Bratří Jandusů. Volné pobíhání psů by naopak mělo být povoleno v zadní části Husova parku či v parku J. Kolihy.

Připomínkovat novou vyhlášku a vymezit konkrétní lokality plánují také radnice v Praze 2, Praze 10 Praze 11, Praze 14 nebo Praze 15.

Čtěte také: Praha chce od listopadu regulovat pohyb psů samostatnou vyhláškou