Není to tak dávno, kdy šéfka finančního výboru radnice městské části Praha 8 Eliška Vejchodská na jednání zastupitelstva veřejně jmenovala zakázky, za které úřad zaplatil příliš mnoho, nebo v jejichž zadání chyboval. „Za prvé předraženost, ta není jen v řádu 10 až 20 procent, některé oproti běžným cenám na trhu i mnohonásobně. Problém je i s tím, kdo je oslovován, nejsou to často subjekty, které mohou zakázku splnit," uvedla Vejchodská ve své řeči.

Chyba v systému? 

Kritizovala např. zakázku na aplikaci hlášení závad, která byla původně vysoutěžena na čtyři roky za 1,9 milionu korun, konečná cena za čtyři roky je tedy zhruba 1,4 milionu korun. Podle Vejchodské je ale na trhu možné podobnou aplikaci sehnat za desetinu i dvacetinu ceny. S tím souhlasí i někteří odborníci, oslovení serverem Aktuálně.cz. Dražší než u konkurence byla podle Vechodské i dodávka čtyř interaktivních úředních desek. Ta přišla město bez DPH na 1,8 milionu.

Radnice však obě kritizované zakázky hájí. „V porovnání s aplikacemi zdarma nebo za symbolickou sumu se to může zdát samozřejmě hodně, ale naše řešení jde daleko za rámec nabízených služeb. V budoucnu umožní, aby nebylo důležité, kde a v jakém městě se zrovna občan nachází. Stačí jeden systém a ten by si měl najít tu správnou radnici, úřad, správce silnic. Možná jsme trochu předběhli dobu a nyní jsme vystaveni kritice za to, že je naše řešení drahé," uvedla mluvčí radnice Marcela Voženílková.

Potřeba změnit zákon

Vejchodská dále kritizuje Výběrové řízení na vytvoření dvou ideových studií na komunitní zahradu a přístup do Proseckých skal. To totiž vyhrála společnost, která prý předložila falešnou referenční zakázku. Jako zpracovatelka byla uvedena Zdeňka Holíková z obce Vyžlovka, která prý nemá s ní nic společného. Radnice pak výběrové řízení zrušila. Starosta městské části Roman Petrus už Vejchodskou vybídl, aby podala trestní oznámení, pokud má podezření na korupci.

Kritika Vejchodské ukazuje ovšem na obecné problémy se zadáváním veřejných zakázek malého rozsahu. „Už v únoru jsme do naší směrnice o zadávání zakázek prosadili ustanovení, že se budou zveřejňovat na profilu zadavatele, aby měly i další firmy než jen těch několik nyní oslovovaných šanci si je dohledat a soutěžit. Už po týdnu ale rada směrnici vrátila do původního logiky,"uvedla Vejchodská. Podle ní by mohla situaci prospět změna zákona o zadávání veřejných zakázek. Radnice ovšem oponuje. „Veřejné zakázky malého rozsahu jsou řešeny interní směrnicí, kdy jsou oslovováni dodavatelé na stavební práce (povinnost oslovit tři) a na služby a dodávky (povinnost oslovit sedm)," uvádí tisková mluvčí.