Začátkem července byly v Paláci Austria na Smíchově vydraženy zahrady kolem bytových domů v ulicích Na Šmukýřce, Nad Turbovou a Kvapilova. Majitelem byl až dosud stát, správcem pak Bytový podnik Prahy 5 v likvidaci.

Majitelé chtěli odkoupit kusy pozemků 

Podle územního plánu se jedná o obytnou plochu, teoreticky by se tady tak mohlo v budoucnu stavět. Zaniknout by tak mohly zahrady, o které někteří zdejší obyvatelé pečují už téměř čtyřicet let.

Po privatizaci bytů chtěli majitelé předejít nejistotě a měli zájem odkoupit kusy okolních pozemků. Prodej po částech ale tehdy nebyl ani přes usilovnou snahu místních obyvatel nikdy dotažen do konce. Letošní prodej je proto překvapil. Tvrdí, že o něm neměli tušení a o dražbě se dozvěděli, až když bylo pozdě.

Bude se v zahradách stavět?

Jedním z kupců se stal Ladislav Mandík, zda tady chce začít stavět, ale říct příliš nechtěl. „V první řadě se to na nás s kolegou musí ještě převést na katastru a pak budeme teprve jednat s majiteli bytovek. Napíšeme jim dopisy, ale počítám, že s nimi budeme komunikovat minimálně do Vánoc. Uvidíme, co z toho vzejde," sdělil v srpnu Mandík.

Občanům Šmukýřky se nelíbí ani průběh samotné dražby. Zájemci totiž za 11 tisíc metrů čtverečních zaplatili přes 16 milionů korun a to jim připadá málo.

Podobná situace byla i v Malvazinkách 

Nejde přitom o ojedinělý případ. Podobná situace nastala už dříve na nedalekých Malvazinkách. Zde se zakoupené zahrady v okolí ulice Jenišovská změnily na stavební pozemek a nyní už začala výstavba Viladomů Na Farkáně.

Podle místních, kterým žádné protesty nepomohly, je výstavba nevhodná a zásadně zhorší bydlení v domech, na jejichž zahrádkách bytový dům vzniká.

Čtěte také: Lidé ze Šmukýřky se bojí nové zástavby