Radní Prahy 12 se 10. dubna odvolali proti již schválenému územnímu rozhodnutí o stavbě výškových budov. To projektu vydal stavební úřad magistrátu. Proti stavbě aktivně protestovali především místní občané. „V lokalitě nám to připadá nepřiměřené, sídliště již považujeme za urbanisticky dokončené,“ řekla Pražskému deníku místostarostka Prahy 12 Eva Tylová.

Nižší budovy by nevadily

„Kdyby budovy byly výrazně nižší, nepředstavovaly by takový problém. Neznamená to ale, že se nikdy nemůže doplnit panelový dům o jednom či dvou vchodech, ne však taková dominantní výstavba,“ dodala Tylová s tím, že v plánu také není dostatek parkovacích míst.

Podle místostarostky rovněž není vyloučené, že pokud bude stavba schválena, občané Prahy 12 půjdou i do soudních sporů. Developer Trigema získal pro stavbu polyfunkčních domů souhlas odboru územního rozvoje magistrátu již loni v únoru.

V první věži o 18 patrech má být 102 bytů a ve druhé o 14 patrech 69 bytů, počítá se i s další stavbou, ve které bude školka se dvěma třídami v prvním patře a 16 služebními byty ve 2. a 3. nadzemním podlaží.

Věžáky prý okolní zástavbě neublíží

Podle developera ale věžáky okolní nižší zástavbě neublíží. „Územní studie projektu Kamýk je součástí platné Územně-plánovací dokumentace Hlavního města Prahy. V té se uvádí, že navržený objem zástavby neodporuje zachování, dotvoření ani rehabilitaci stávající urbanistické struktury,“ uvedl mluvčí Trigemy Radek Polák.

„V současnosti je zde poměrně nevzhledný a zašlý objekt, který je v našem majetku. Ten by měl nahradit projekt, který zahrne zlepšení kvality místní zeleně, navýšení počtu parkovacích míst, kvalitnější prostory pro obchody a služby a nové byty,“dodal Polák.

Zda se stavba nakonec postaví, či nikoli, bude ještě dlouhý proces. Konečné slovo ale je na magistrátu. „Příslušný úřad buď územní rozhodnutí potvrdí, nebo ho zruší, nebo ho dá k dalšímu projednání. Pravděpodobně to ale nebude známo dříve než za půl roku,“ popsal řízení architekt Prahy 12 Michal Pajskr.