VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radnice lákají volební komisaře na extra příspěvky

/RASTR/ Dobrovolníci se do volebních komisí pro prezidentské volby nehlásí. Situace je horší než v říjnu před parlamentními volbami. Městské části musí sáhnout hlouběji do kapsy. Připlatí od tří set do tisíce korun. 

8.12.2017
SDÍLEJ:

Odměny volebních komisařů podle státu. Za první první kolo prezidentských voleb dostane řadový člen komise 1300 korun. Předseda komise pak 1600 korun. Ve druhém kole dostanou všichni pouhých 200 korun. Radnice jsou nuceny dorovnávat odměny ze svého.Foto: Deník/ Jan Karásek

Uběhlo pár týdnů od posledních voleb a radnice už opět řeší, kdo usedne ve volebních komisích, tentokráte pro prezidentské volby. A ve většině městských částí je obsazení tvrdým oříškem. Zájem politických stran nominovat své členy je skoro nulový a přístup veřejnosti vlažný.

Městské části lákají na příspěvky 

Už při volbách do sněmovny musely radnice sáhnout mezi své zaměstnance, jejich rodinné příslušníky i studenty. A přesvědčit je tentokrát bude ještě těžší. Volby totiž mohou být dvoukolové a odměna za druhou „pracovní směnu“ bude pouhých 200 korun před zdaněním. Některé městské části proto zájemce lákají na motivační příspěvky.

Na rozdíl od základních odměn, jež hradí stát, musí pro tyto bonusy sáhnout do svého rozpočtu. Radnice jsou různě velkorysé, a tak si komisaři přilepší podle toho, ve kterém obvodě zasednou, od 300 do tisíce korun.

Bonusy pro komisaře 

„Praha 8 nad rámec odměn stanovených zákonem vyčlenila ze svého rozpočtu cca 200 000 korun a každému členu přidá 300 korun,“ sdělila mluvčí osmé městské části Marcela Voženílková. Praha 4 vyplatí navíc 700 korun členům komisí a tisícovku předsedům, odměna se však vztahuje pouze na druhé kolo voleb.

Pokud by byl kandidát zvolen v prvním kole, komisaři odejdou se základní odměnou. Stejný přístup zvolili v Praze 3, kde příplatek určili na tisíc korun pro všechny. Bonusy plánují vyplatit i v páté, šesté a sedmé městské části, podmínky ale ještě neschválili radní.

„Nebudeme dotovat, co má platit stát“

Naopak za základní honorář budou pracovat komisaři v Praze 2, 11 a 14. „Zákonná odměna za výkon funkce člena okrskové volební komise, pokud se volby konají ve dvou dnech, již dnes není finančně zajímavá. Není však důvod, aby městská část hradila, respektive dotovala něco, co má v odpovídající výši hradit stát,“ konstatoval Ondřej Jícha z odboru správních agend druhé městské části. Ministerstvo vnitra zvýšení odměn pro komisaře plánuje, měly by stoupnout o několik stovek. Není však vůbec jisté, zda a kdy to nastane.

Přípravě voleb a školením musí komisaři obětovat zhruba 4 hodiny, dalších 14 hodin sedí ve volebních komisích, a pokud mají sečtené výsledky za 4 hodiny, stráví prací dohromady 22 hodin. V případě druhého kola dohromady 40 hodin. Odměna pro člena komise po zdanění tak vychází na necelých 32 korun za hodinu. Není divu, že se zájemci nehrnou.

Je třeba sehnat stovky komisařů 

„Pokud jde o naplňování volebních komisí, situace je bohužel kritická,“ informovala mluvčí Prahy 11 Anna Kočicová. Politické strany, které mají ze zákona právo vyslat do komisí své zástupce, zatím tamní radnici nenahlásili ani jediného uchazeče. Čas na to mají do 13. prosince.

„Vyzvali jsme ke spolupráci na obsazování naše občany, zájemce registrujeme v řádu desítek,“ doplnila Kočicová. Komisařů je přitom třeba sehnat v každé městské části několik stovek. Podobnou zkušenost mají i na žižkovské radnici. „Komise se zaplňují mnohem obtížněji, než jak tomu bylo v případě parlamentních voleb, kdy bylo v komisích hodně nominantů politických stran. Radnice se tak snaží místa zaplnit zaměstnanci úřadu, navíc jsme zveřejnili výzvu pro občany, kteří by se chtěli do voleb zapojit,“ zmínila mluvčí Prahy 3 Michaela Luňáčková.

V Praze 12, kde ještě pár dní před sněmovními volbami řešili nedostatek komisařů, tentokrát zásadní problém nemají. O práci projevili zájem občané, kteří u voleb zasedli už v říjnu.

Jak se k odměnám staví radnicePraha 1 zvýšení finančních odměn ještě zvažuje
Praha 2 odměny navíc neposkytne
Praha 3 v případě konání druhého kola obdrží každý člen komise dar od radnice 1000 Kč
Praha 4 v případě konání druhého kola obdrží řadoví členové 700 Kč a předsedové 1000 Kč navíc
Praha 5 zvýšení plánuje, částka zatím není jasná
Praha 6 zvažuje motivační příspěvek pro druhé kolo volby
Praha 7 s navýšením odměn počítá, o částce ještě budou rozhodovat radní
Praha 8 všichni členové komisí obdrží navíc od radnice 300 Kč
Praha 11 o navýšení odměn neuvažuje
Praha 12 odměny členům komisí navýší o 1000 Kč
Praha 14 navýšení odměn neplánuje

Pozn.: Ostatní městské části se do uzávěrky nevyjádřily.

Prezidentské volbyprvní kolo 12. a 13. ledna 2018
druhé kolo 26. a 27. ledna 2018

Autor: Eva Brendlová

8.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 20 450 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Pracovní místo inspektor/ka kontroly nelegálního zaměstnávání. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30750 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Kladenská č.p. 103/105,160 00 Praha 6, kontakt: Švorcová Martina Ing., e-mail: martina.svorcova@suip.cz, Bližší informace naleznete na http://www.suip.cz/volna-mista-1/oznameni-o-vyhlaseni-vyberoveho-rizeni-na-obsazeni-pracovniho-mista-inspektor-ka-kontroly-nelegalniho-zamestnavani-oblastniho-inspektoratu-pro-hlavni-mesto-prahu/ podání přihlášky je do 17. 8. 2017 včetně.. Pracoviště: Státní úřad inspekce práce 002, Na dlouhém lánu, č.p. 508, 160 00 Praha 6. Informace: Jana Konečná, .

Gastronomie - Přijmeme kuchaře/ku 35 000 Kč

Restaurace U Břízy na Starém Spořilově, ul. Jižní IX přijme zkušeného a spolehlivého kuchaře který naší restauraci posune opět o kus ke gastronomické dokonalosti. Své CV posílejte na michalbriza@quick.cz,nebo volejte na tel. viz níže

Gastronomie - Výdejce jídel 22 000 Kč

Hledáme zaměstnance na HPP do moderní samoobslužnou restaurace (pracoviště na Praze 2 v areálu nemocnice na Karlově náměstí). Náplň práce: nakládání a přeprava jídel, výdej jídel přes pult. Pracovní doba: Po-Pá 6.00-14.30 h.

Právo - Právo Právník 22 160 Kč

Ostatní specialisté v oblasti práva a příbuzných oblastech jinde neuvedení referent - právní auditor oddělení Metodiky právního auditu odboru Právní metodiky. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22160 kč, mzda max. 33300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadavky: , , VŠ vzdělání v magisterském studijním programu v oboru právo , praxe v oblasti majetkoprávní problematiky výhodou, znalost práce s informačním systémem eKLEP výhodou, znalost právních předpisů vztahujících se k činnosti Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (např. zákona č. 219/2000 Sb., zákona č. 201/2002 Sb., aj.) , praxe ve veřejné správě výhodou, státní občanství ČR, občanství jiného členského státu EU nebo občanství státu, který je smluvním státem Dohody o Evropském hospodářském prostoru, trestní bezúhonnost, splnění podmínek ustanovení § 17 odst. 2 a odst. 3 zákona č. 201/2002 Sb., , , charakt. místa: , , zabezpečuje metodiku v oblasti právního auditu, zpracovává vzorové smlouvy s ohledem na aktuální vývoj legislativy a judikatury, metodicky řídí a koordinuje oblast uzavírání smluv a tvorbu smluvních dokumentů (standardů) vztahujících se k hospodaření a nakládání s majetkem státu, podílí se na zpracování vnitřních předpisů vztahujících se k hospodaření a nakládání s majetkem státu, zpracovává právní stanoviska a vyjádření pro potřeby GŘ a náměstků, zpracovává právní stanoviska (s výjimkou § 13 zákona o č. 201/2002 Sb.) pro organizační složky státu, státní organizace, kraje a obce, případně další právnické osoby týkající se aplikace právních předpisů upravujících hospodaření s majetkem státu. Pracoviště: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových - 001, Rašínovo nábřeží, č.p. 390, 128 00 Praha 28. Informace: Martina Agyagosová, +420 225 776 686.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrace bydlení a stavby bytových domů.
8

Praha 5 letos prodá 330 svých bytů, potom plánuje nákup nových

Nemocnice Na Františku.
13

Ředitel Nemocnice Na Františku končí, na svou funkci rezignoval

Primátorka Krnáčová: Investice do školství jsou nejvyšší od roku 2011

Celý letošní školní rok se Pražský deník ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy ptal studentů, co je nejvíce trápí, co je zajímá a co by mohlo být na jejich škole či v Praze lepší. V létě budeme naopak přinášet reakce magistrátu na problémy tížící studenty. Dnes se zaměříme na oblast investic do pražského školství.

Pražští veterináři letos našli závady u pětiny prodejců na farmářských trzích

S rychlým nástupem jara se inspektoři Státní veterinární správy působící v Praze zaměřili také na kontrolu prodeje potravin na farmářských trzích. Konkrétně šlo o živočišné komodity jako jsou maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné produkty či med. 

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

/VIDEO/ Páteční výstraha před silnými bouřkami meteorologů tentokrát byla přesná. Kolem poledne se silný déšť doprovázený větrem a kroupami prohnal Prahou. Ve srovnání se středečním řáděním počasí teď nezpůsobilo takové škody. Největší problémy podle všeho zaznamenali obyvatelé Prahy 6. Na chvíli se omezil dokonce provoz na Letišti Václava Havla.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT