Bytový dům u stanice metra Opatov měl nabízet bydlení mladým rodinám z Jižního Města. Dnes nabízený pronájem dvoupokojového bytu v této novostavbě vyjde i s poplatky a parkováním na zhruba 20 tisíc korun. Za stejné peníze lze v nabídce realitních kanceláří třeba najít jen o pár metrů menší byt v novém bytovém domě uprostřed vilové čtvrti v Krči.

Byt pořízený soukromým investorem za účelem pronájmu je vybavený kuchyňskou linkou se spotřebiči včetně myčky, dřevěnými podlahami i venkovními elektrickými žaluziemi. Tedy slušným standardem dnes pronajímaných novostaveb.

Pronajímají i nevybavené byty

Zato 194 bytů v komplexu Zahrady Opatov má jiný standard. „Jedná se o částečně nevybavené byty, kterým chybí část podlah a kuchyňská linka,“ informuje pronajímatel společnost Jihoměstská majetková, kterou vlastní Městská část Praha 11.

Byty začala městská část pronajímat teprve letos, dva roky po kolaudaci. Do té doby se tamní radnice nedokázala dohodnout, jak s projektem, za který zaplatila přes 600 milionů korun, naloží. Počítala s tím, že byty bude nabízet v aukci, kde zájemci podají své nabídky na výši nájemného, podobně jako u pronájmu jiných obecních bytů. Nakonec ale Praha 11 zvolila komerční pronájem.

„Zastupitelstvo schválilo loni v říjnu propachtování objektu Zahrady Opatov společnosti Jihoměstská majetková. Ta je pak povinna pronajímat byty za tržní nájemné, které bylo stanoveno na základě znaleckého posudku,“ konstatuje mluvčí Prahy 11 Anna Kočicová.

Podle Jihoměstské majetkové se jedná o dlouhodobý pronájem až na deset let, a tak není nic divného na tom, že si nájemce sám koupí kuchyňskou linku a položí chybějící podlahy v obytných místnostech.

Startovací byty budou jinde

„Pokud jde o startovací byty pro mladé, získala Praha 11 od hlavního města dotaci 200 milionů korun na rekonstrukci ubytovny Sandra, kde by takové byty, dispozičně mnohem vhodnější než v Zahradách Opatov, měly vzniknout,“ vysvětluje Kočicová.

Právě ubytovna Sandra měla být společně s výstavbou Zahrad Opatov cestou, jak udržet na Jižním Městě mladé rodiny. Alespoň tak to vysvětlovala před pěti lety radnice Prahy 11 vedená starostou Daliborem Mlejnským (ODS).

Na minulém jednání zastupitelstva ale radní neschválili dotaci pro přestavbu Sandry na startovací bydlení. Nájemní dům Zahrady Opatov s plánovaným startovacím bydlením vybudoval na zakázku Prahy 11 developer Sekyra Group.

Tehdejší opozice v čele s Hnutím pro Prahu 11 (HPP 11) už v roce 2013, kdy se radnice s developerem domluvila, poukazovala na skutečnost, že původně komerční projekt je k tomuto účelu nevhodný. Zejména proto, že byty mají příliš velké dispozice i rozlohu místností. Developer totiž projekt chystal už v době před realitní krizí, kdy garsoniéry mívaly kolem 40 čtverečních metrů a některé byty 2+kk dosahovaly i 70 metrů čtverečních. Po roce 2010 ale takové dispozice staly na trhu téměř neprodejným ležákem.