"Po mnoha jednáních se mi dnes podařilo prosadit roční jízdné pro studenty a seniory přes 60 let za 1280 Kč na celý rok. MHD tak bude dostupné celých 12 měsíců za super cenu," oznámil Dolínek na svém twitterovém účtu. Pražští radní totiž v půlce června odmítli jeho předchozí návrh na slevu jízdného pro studenty od 15 do 26 let na 365 korun ročně. Dolínek je nyní rád za kompromis. "Jsem přesvědčen, že cena jízdného je v Praze nyní již tak výhodná, že už se nikdo nebude muset uchylovat k jízdám načerno,“ uvedl náměstek. 

Snaha politika sociální demokracie je v souladu s programovým prohlášením vlády Andreje Babiše (ANO), v němž se píše o slevě pro studenty (do 26 let) a seniory (nad 65 let) při cestování vlakem. Na některé příměstské spoje by se totiž stejně toto vládní opatření vztahovalo. Navíc pražská ČSSD v předvolební kampani láká voliče tím, že chce MHD pro všechny Pražany dokonce zdarma.

"Zvýhodněný měsíční kupón bude stát 130 Kč, čtvrtletní 360 Kč a roční 1280 Kč. Ceny budou platit pro kupóny se začátkem platnosti od 1. října," informoval twitterový účet Pražské integrované dopravy (PID). Nyní platí studenti 2400 korun za desetiměsíční kupon a senioři 1100 za pětiměsíční. Oba se teď ruší, studenti tak mohou mít platný kupon i o prázdninách. "Kupony budou mít vždy dvě podoby, buď s volně volitelným začátkem platnosti, nebo od každého prvního v měsíci. Kupon si budou moci koupit nejdříve 60 dnů před začátkem platnosti," píše server České noviny.

Pražský dopravní podnik (DPP) na jízdném vybere ročně čtyři miliardy korun. Předpokládanou ztrátu pokryje magistrát z vlastních zdrojů. Podle Českých novin však radní Dolínek neuvedl konkrétní rozpočtovou kapitolu, odkud hlavní město peníze vezme. Na druhou stranu magistrát v úterý zveřejnil rovněž výsledky hospodaření a Praha zaznamenala k letošnímu 30. červnu přebytek skoro deset miliard korun. Náklady na "Dolínkovu slevu" ve srovnání s touto částkou vypadají jako jen nějaké drobné.