Jelikož petici za „zachování přirozené vegetace - vzrostlých stromů a keřů Petřína a za přísný zákaz nové zástavby na Petříně“ podepsalo přes tisíc občanů, mělo by se jí zabývat také čtvrteční zastupitelstvo. Někteří z místních však po minulém pondělí cítí bezmoc, protože po sérii setkání s komunálními politiky včetně primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a změně termínů projednání prošel městskou radou dokument schvalující kontroverzní stavbu.

„Jsme rádi, že radní na magistrátu reflektovali připomínky a obavy občanů Prahy 1 z dalšiho nárůstu počtu turistů pod Petřínem, které jsme sbírali mimo jiné i na dvou setkáních přímo na dotčených místech. Chceme zachovat Petřín pro místní obyvatele a zároveň chceme, aby z tohoto prostoru neubyla klidná místa v zeleni. Tomu dnešní rozhodnutí radních rozhodně pomůže,” uvedl 9. září na facebookovém profilu radní pro životní prostředí Petr Kučera (Zelení) s tím, že zeď z Úvozu do zahrady nebude probrourána a že technický domek bude prorostlý zelení.

Veřejné WC na Petříně
Navržený objekt je dvoupodlažní, částečně zapuštěný do terénu, zakomponovaný do stávající konfigurace navazujících ohradních a opěrných zdí tak, aby přirozeně splynul s okolním prostředím. Celkové pojetí objektu je maximálně jednoduché bez historizujících odkazů, s využitím tradičních materiálů. Provozně je rozdělený na dva samostatné celky, umístěné každý v jednom podlaží: v suterénu zázemí zahradní údržby, v přízemí veřejné toalety.
(zdroj: MHMP)

„Rád bych informoval veřejnost, že se nejedná o stavební akce, které mají za úkol zvýšit počty zahraničních turistů na Petříně, jak někteří lidé nesprávně tvrdí, a dokonce kvůli tomu organizují petice. Jde pouze o vybudování zázemí pro zahradní údržbu a vybudování kamenných WC, která nahradí nevzhledné provizorní mobilní toalety. Tato stavba v žádném případě nijak nenaruší panorama a celkový vzhled Petřínského parku,“ uvedl v magistrátní tiskové zprávě primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN, Spojené síly pro Prahu).

„Při vší úctě petici organizuje pár lidí, kterým stále dokola něco vadí,“ prohlásil na začátku září Hlubuček pro iDNES.cz. Podle radního je potřeba vytvořit zázemí velkému množství pracovníků, kteří uklízejí cesty, údržují trávníky a ošetřují stromy na Petříně. Objekt by měl vyrůst u vstupu do zahrad z Vlašské ulice, kde stávalo dřevěné zázemí pro zahradníky, zbourané v roce 2016. Nyní je tam mobilní WC a lavička s pítkem.

„Záměr byl kladně posouzen také například Národním památkovým ústavem. Nezasahuje nijak do panoramatu památkově chráněné části Malé Strany a Hradčan či charakteru Petřínských sadů,“ píše magistrát o schváleném projektu. Nespokojení občané, mezi nimiž je i expolitička Klasnová - věnující se nyní procházkám na kopec v centru metropole, rodině a nadaci KlaPeto - však dál s kroky magistrátu nesouhlasí.

Praha nerespektuje význam pietního místa

Podle Romany Ertlové z iniciativy Petřín pro život půjde o „narušení nejkrásnějšího místa v Praze s nevyčíslitelnou duchovní a estetickou hodnotou.“ Ertlová ve facebookové skupině dodává: „Argumenty o 'neviditelnosti' stavby jsou lživé. To, s jakou palčivostí je projekt prosazován, navzdory protestům místních obyvatel, jen dokazuje sílu developerské lobby a snahu začít na Petříně stavět.“

Tuto neděli dokonce občanské spolky organizovaly koncert s podtitulem „Nenechme se umlčet!“, Ertlová a spol. upozorňují, že veřejné toalety a domek pro zahradníky se mají postavit v místě, kde bylo symbolicky zasazeno 669 stromů jako památka židovských dětí záchraněných před nacisty Sirem Nicolasem Wintonem. Součástí Sadu záchranců dětí je i pramen Nicolase Wintona, který před začátkem druhé světové války organizoval vlakový převoz stejného počtu dětí, jako je teď na Petříně stromů, do Velké Británie, aby je uchránil před holokaustem. „Současná Rada hlavního města Prahy nerespektuje význam upomínkového místa,“ uvedla na sociální síti akademická malířka Lucie Crocro. Vyhrocená atmosféra se dá čekat rovněž při úterním zasedání zastupitelstva centrální městské části.