„Žaloba není opatřena razítkem ani podpisem. Soud vyzval žalobce, aby se dostavil na nařízené ústní jednání a nedostatky odstranil,“ uvedla včera předsedkyně senátu městského soudu Eva Pechová s tím, že v tom případě není jasné, kdo za sdružení může jednat.

Nepřišli k soudu

Ze strany Mladých národních demokratů se ale k soudu nikdo nedostavil. Nedostatky v žalobě tak sdružení nemohlo napravit, a proto se soud jí odmítl zabývat. „Soudu se prostřednictvím justiční stráže nepodařilo doručit žádost o doplnění žaloby. Adresa, která je na ní uvedena, neexistuje,“ zdůvodnila předsedkyně senátu.

Jednání soudu včera přihlížela místopředsedkyně Židovské liberální unie Jiřina Nováková. „Sdružení zřejmě není vzděláno ve věcech právních, ale pouze ve věcech násilnických,“ komentovala včerejší rozhodnutí soudu Nováková.

Sdružení Mladí národní demokraté nahlásilo magistrátu počátkem týdne celkem osm tras. Úřad zakázal všechny zamýšlené pochody. Sdružení podalo žalobu na jeden z městských zákazů. Magistrátní zákaz pochodu na Hradčanech tedy dál platí.

„Jsme připraveni společně s Policií ČR a městskou policií zajistit, aby byl 10. listopadu zákaz respektován a zajistit bezpečnost v Praze. Ohlášené pochody neonacistů jsou hrubou provokací a věřím, že po včerejším formálním rozhodnutí Městského soudu v Praze podpoří náš názor a náš výklad shromažďovacího zákona Nejvyšší správní soud. A řekne jasně, že úřad má právo zakázat veřejná shromáždění v případech, kdy pořadatel prokazatelně uvede zástupný důvod shromáždění a patří k extremistickému hnutí,“ komentoval rozhodnutí soudu primátor Pavel Bém.

 

Kdo všechno vyrazí do ulic

Do ulic metropole vyrazí 10. listopadu i anarchisté. Předák Československé anarchistické federace Ondřej Slačálek nahlásil průvod na uctění památky obětí nacistických zločinů. Asi stovka anarchistů projde z náměstí Republiky ulicemi Revoluční, Dlouhou, Širokou až do Bílkovy ulice. Pod heslem Společně proti neonacismu se v den výročí pogromu uskuteční další tři shromáždění. Na 14. hodinu je svolává pražská Židovská obec ke Staronové synagoze a k židovské radnici. Na 15. hodinu ohlásila shromáždění na Staroměstské náměstí Židovská liberální unie v ČR a na
pátou hodinu odpoledne svolává svou akci sdružení Tolerance a občanská
společnost na roh Břehové a Maiselovy ulice.

Do ulic se vydávají také politici. Platforma Vlastimila Tlustého v ODS oznámila, že se přidá k výzvě židovské obce a zúčastní se shromáždění před Staronovou synagogou. „Mámě přislíbenou účast primátora Pavla Béma a předsedy Senátu Přemysla Sobotky,“ potvrdila včera Deníku Jiřina Nováková, místopředsedkyně Židovské liberální unie. Piety na Staroměstském náměstí se zúčastní také spisovatel Arnošt Lustig.