Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) přirovnala hlavní město ke spící Růžence. Sedí to?
Tento příměr je naprosto přesný. Praha za poslední dva roky usnula. Začíná zarůstat trním. Praha je spící Růženka, ale současná paní primátorka rozhodně není princem, který kletbu zlomí.


A není i Praha 5 šípkovou Růženkou?
Máme koncepty, které se týkají rozvoje územního plánování, ochrany památek nebo ochrany zeleně. Teď pilujeme koncepční materiál celé městské části. Připravujeme jak investice, tak rozvoj.


Zmínil jste, že podle vás je současná koalice hlavního města experimentem?
Přesně tak. Je to spojení, které nemá koncepci. Je to spojení stran, hnutí a lidí, které a kteří nemají ukotvený ani svůj vlastní program. Je to jenom účelové spojení, aby někdo v Praze vládl, ale není to o tom, aby se Praha rozvíjela, aby fungovala.


Co se týká vyšší politiky, co si myslíte o takzvaném Prohlášení čtyř ke schůzce člena vlády s dalajlámou?
V poslední době jsem neviděl zbabělejší krok. Je to něco tak odpudivého, že si nedokážu představit, že by ti lidé, kteří byli schopni něco takového vymyslet, nedej bože podepsat a následně vyhlásit světu, že by ještě někdy mohli Českou republiku zastupovat.


Na druhou stranu je Čína světová velmoc, vy sám do Číny jezdíte…
Víte, to je trošku o něčem jiném. Jsem přesvědčen, že pokud spolu lidé nebudou mluvit, tak tady nemůže vzniknout vůbec nic. To, že Čína je světová velmoc, je naprosto neoddiskutovatelné. Ale i malá Česká republika se vůči velkému partnerovi musí chovat sebevědomě. Nemůže zvolit přístup, ke kterému se snížila „ústavní čtyřka".


A jak je na tom městská část Praha 5, která má v Číně partnerské město?
Máme podepsané memorandum o spolupráci s městskou částí ve městě Kanton, která má tři miliony obyvatel. Ale přesto, že má Praha 5 sto tisíc obyvatel, jsme díky memorandu rovnoprávnými partnery. Styky se světovou velmocí jménem Čína určitě i malá Česká republika musí udržovat, ale na partnerské bázi.


Jak vychází Praha 5 s velkými podniky a investory?
Pořádáme pravidelná setkání, vyhlašujeme Podnikatele a Živnostníka roku Prahy 5. Snažíme se s nimi spolupracovat a v podstatě je tou spoluprací vést k tomu, aby se začali o své okolí – tedy o městskou část – zajímat.


Můžete být konkrétní, například ohledně ochrany zeleně?
Praha 5 je jednou z nejzelenějších z celé Prahy a udělám vše pro to, aby to tak zůstalo. Například 
v Prokopském údolí je pozemek, kde se už podařilo developerovi za poslední roky získat stavební povolení. My s ním teď jednáme o výměně pozemku za jiný v centru Smíchova, kde se dá stavět bez problémů. Chceme pozemek v Prokopském údolí získat a výstavbě zabránit. Nechováme se ekonomicky, ale rozhodně jednáme 
v zájmu budoucnosti.


A jak vám jde vyjednávání 
i v jiných oblastech?
Chystáme se i na výkup pozemků ve Vidouli, kde developeři kdysi měli zájem o změnu územního plánu 
a chtěli stolovou horu zastavět. Daří se nám investory nutit ke spolupráci, která se týká infrastruktury nebo ochrany našich parků. V obnově kulturních památek se nám daří spolupráce 
s velkými společnostmi na obnově Osady Buďánka.


Které projekty se teď rozvíjí?
Tlačíme na to, aby se co nejdřív začaly přestavovat naše brownfields. Zatím se to daří u bývalé továrny Waltrovky. Doufám, že brzy začne rekultivace Smíchovského nádraží. Teď dokončujeme studii na naši Náplavku, tedy část od Dětského ostrova až po Barrandovský most.


Co bude ještě potřeba pro dokončení udělat?
Teď chystáme podpis memoranda, které se bude týkat našeho Vltavského břehu, kde chceme významně spolupracovat se správcem náplavek, Povodím Vltavy a memorandum by měl podepsat i pražský magistrát.


A jak se na tom bude podílet Praha 5, budete i vy investovat? Nebo jen dáte k dispozici pozemky a koncept a řeknete, pojďte sem a stavte si za své peníze?
Městská část musí dát vizi a musí tomu dát regulativ, tedy aby se vývoj ubíral správným směrem. Většina pozemků ale není majetkem městské části, takže nemáme co dávat. Jsou tam pozemky soukromé i magistrátu. Takže nám jde především o to, aby byl jednotný koncept, jasná vize a aby to naší městské části a celé Praze významně pomohlo.

Čtěte také: Praha 5 chce získat do vlastnictví pozemky na Vidouli