VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Praha: radary budou chytat zloděje

PRAHA - FLASHOVÁ GRAFIKA UVNITŘ ČLÁNKU ! ! ! - Krást auta v hlavním městě bude od příštího roku těžší. Radary a kamerové systémy se propojí s evidencí odcizených vozidel a projet pod nimi bude znamenat, že se to za pár vteřin dozví i policejní hlídka. Ta se ihned může vydat stíhat podezřelé vozidlo.

6.11.2007 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

„Praha investovala do systému desítky milionů korun. Vyšli jsme vstříc požadavkům odborníků z Policie ČR, protože metropoli dlouhodobě sužují zloději aut,“ řekl náměstek primátora Rudolf Blažek.

Policisté si rovněž slibují zlepšení situace. „Potenciální pachatele to bude odrazovat a zloděje aut to pomůže vypátrat a chytit. Policie získá informace, které pomohou ve vyšetřování krádeží aut a pojistných podvodů,“ přivítal připravovanou novinku šéf detektivů vyšetřujících tuto trestnou činnost Pavel Just z policejního obvodu Praha I.

„Využití kamer vychází ze zahraničních zkušeností, kde se tento model velmi osvědčil, počet trestných činů tohoto druhu se tam razantně snížil,“ uvedl náměstek ředitele městské policie Ludvík Klema. „Jedná se o řešení jednoho z nejpalčivějších bezpečnostních problémů metropole a připravovaný systém ho pomůže omezit.“

Zkuste si ve flashové animaci, jak bude fungovat nový systém on - line radarů:

Non-Flash Users:…alternative non-flash text here for browsers that dont support styles, nor objects of any kind…you might add a description of what this feature does or a colorful static graphic
Internet Explorer Users:…add alternative non-flash text here for browsers that support the active x but its disabled or they dont have the active-x control…
Non-Internet Explorer Users:…add alternative non-flash text here for browsers that support the plugin but its disabled or they dont have the plugin…

Už za pár týdnů se radarů měřících rychlost nebudou bát pouze řidiči, kteří zapomněli ubrat plyn, ale i zloději automobilů. Po dohodě policie a vedení pražské radnice se na přelomu roku propojí úsekové měřiče (radary) a vybrané kamery městského kamerového systému s evidencí odcizených vozidel.

Stopa dovede hlídku k cíli

Policie si od systému slibuje, že bude mít po ukradených vozidlech alespoň nějakou stopu, která ji dovede k zadržení pachatelů. „Proto jsme kývli na on line propojení úsekových měřičů. Během několika vteřin bude policie vědět, že místem projelo odcizené vozidlo a ihned tam vyšle hlídku. První v pořadí přístupu k informacím bude republiková policie, v druhém sledu následuje i policie městská – pokud bude blíž místa průjezdu podezřelého vozu, budou na místo vysláni strážníci. Důležitá je rychlost dopadení pachatelů,“ řekl Deníku náměstek pražského primátora Rudolf Blažek.

Druhá kamera vyfotí zloděje

Úsekové měřiče jsou vždy dva. První zaznamená státní poznávací značku a vyhodnotí, zda se jedná o kradené auto. Druhá kamera o několik set metrů dál ve směru jízdy v době průjezdu sledovaného vozu už „ví“, jestli jde o odcizené auto. V tom případě jej vyfotí včetně řidiče a informace je díky on line propojení okamžitě dostupná v policejním informačním systému. Operační důstojník se dozví, že daným místem projel ukradený automobil téměř ve stejnou chvíli, kdy se vozidlo přiblížilo pod radar. Policista tedy může na místo vyslat hlídku, která je vybavena informacemi, o jaký vůz se jedná, jaká je jeho registrační značka, typ a barva. Šance dostihnout pachatele tak stoupá.

Systém zatím uměl vyfotit miliony „espézetek“, ale nedokázal rozpoznat, zda jde o kradená auta. Radary zatím pouze měří rychlost projíždějících vozidel. „Hlavní město do propojení investuje třicet až čtyřicet milionů korun,“ vyčíslil investici náměstek Blažek.

Desítky odcizených aut denně v hlavním městě svědčí i o tom, že metropole je zatím pro zloděje aut rájem. Anonymita velkoměsta a malé riziko dopadení zatím nechává pachatele v klidu. „Určitě to bude významná pomoc. To, že Praha takhle velkoryse rozšířila možnosti kamer a radarů a bude možné monitorovat odcizená vozidla, bude mít minimálně odstrašující efekt. Při pátrání nám samozřejmě pomůžou všechny informace, kterých se v případě kradených aut zoufale nedostává,“ přivítal novinku detektiv Pavel Just.

- ROZHOVOR -

Nenechavci se metropoli vyhnou

Zeptali jsme se kriminalisty Pavla Justa, šéfa oddělení detektivů, kteří vyšetřují trestné činy spojené s automobily, zda bude novinka v boji s touto trestnou činností opravdu užitečná.

Pomůže nový systém v boji proti zlodějům aut?

Jednoznačně. Pachatelům to ztíží přejíždění s kradeným autem. Většinou auto odcizí, odstaví a čekají. Pokud se nic neděje, tak se přemístí,kam potřebují. Čím víc jich bude monitorovaných, tím méně možností budou mít a často v síti i uvíznou. Obvzlášť když nevymění značky.

Takže se počet krádeží sníží?

Sníží se počet ukradených aut v Praze, protože zloději odejdou mimo metropoli, kde bude riziko nižší. Ideální by bylo, kdyby byly monitorovány všechny příjezdové komunikace do Prahy.

Nestačí ty, kde bude systém zaveden?

Ne, to jsem neřekl. Je to velkorysá investice, kterou vedení města uvolnilo na rozjezd. Radili jsme se s vedením pražské policejní správy, jaká podoba systému bude efektivní a systém účinný. Nejen v tom, že se chytne konkrétní zloděj. A v čem ještě? Bude mít nezastupitelný odstrašující efekt, potenciální pachatelé si radši rozmyslí, jestli se nechají někde vyfotit. Neocenitelné budou především informace, které díky systému získáme. Nejde jen o krádeže, ale i o podvody. Ne každý majitel drahého auta, který nahlásí odcizení, o automobil opravdu přišel. Mnohdysi vše vymyslí, přijde s pohádkou, jak dojel tam a tam a nakonecmutam vůz sebrali. Díky údajům z kamer a radarůmubudeme moci dokázat, že touto trasou nejel. Nerad bych mluvil detailně, abych nedával pachatelům návod, ale bude prostě možné získat velmi užitečné informace.

Které pomohou v pátrání?

Jistě, uvědomte si, že krádež automobilu je zločin beze stopy. Auto zmizí a s ním i všechna vodítka vedoucí k pachateli. Žádné daktylky, žádné pachové stopy, žádná DNA, jen prázdné místo na parkovišti. Každá informace je neocenitelná.

Co by ještě pomohlo?

Aby systém umožňoval rychleji zadávat do evidence odcizená auta. Pomohlo by, kdybychom o odcizeném autě vš věděli hned. (dav)

Stabilní radary v Praze

Bělohorská – směr z centra
Dobříšská –směr Barrandovský most
Dobříšská – směr tunel Mrázovka
Evropská – směr do centra
Jižní spojka 1 – u Vrbovy ul., směr Krč
Jižní spojka 2 – úsek 5.května - Chodovská
Jižní spojka 3 – úsek Průmyslová - lanový most
Poděbradská – směr do centra
Podolské nábřeží – směr do centra
Strahovský tunel – směr Mrázovka
Strahovský tunel – směr Patočkova
Strakonická – směr do centra
tunel Mrázovka – směr Barrandovský most
tunel Mrázovka – směr Strahovský tunel
Ústecká – směr z centra
5. května – směr do centra

6.11.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Prodej prémiových potravin 26 000 Kč

Prodavač/ka Hledáme příjemné a pozitivně naladěné prodavače-prodavačky do našich prodejen výběrových potravin v různých lokalitách v Praze. Stabilní zaměstnání, slušné jednání, velmi dobré finanční ohodnocení, příjemné pracovní prostředí.

Gastronomie - Kuchař - kuchařka 30 000 Kč

Kuchaře/ku s praxí přijmeme pro naší provozovnu v Malešicích, jedná se o závodní stravování. Pracovní doba po-pá, 6.00-15.00hod. Platové podmínky 27.000 Kč až 30.000 Kč/měs. čistého. Požadujeme praxi, spolehlivost, samostatnost a bezúhonnost. Volejte, prosím, pouze v pracovní dobu 6.00-15.00 hodin na uvedený tel:

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 16 400 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci referent/referentka podatelny oddělení Spisové a archivní služby odboru Informatiky a spisová služby. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč, mzda max. 22170 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadavky na uchazeče:, , střední vzdělání s maturitní zkouškou, délka praxe min. 2 roky, znalost práce s PC (MS Office, internet), samostatnost, spolehlivost, komunikační schopnost, pečlivost, schopnost předávání informací , státní občanství České republiky, občanství jiného členského státu Evropské unie nebo občanství státu, který je smluvním státem Dohody o Evropském hospodářském prostoru, trestní bezúhonnost, splnění podmínek ustanovení § 17 odst. 2 a odst. 3 zákona č. 201/2002 Sb., , charakteristika pracovního místa:, , činnost spojená s chodem výpravny a podatelny dle platných předpisů, provádění ověřování přijatých dokumentů v rámci zákonných úkonů, třídění a předávání zásilek došlé pošty na jednotlivé organizační útvary Úřadu, provádění autorizované konverze dokumentů a ověření shody dokumentů a potvrzení jejich ověření, poskytování informací zaměstnancům Úřadu a veřejnosti v rámci Informačního centra Úřadu. Pracoviště: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových - 001, Rašínovo nábřeží, č.p. 390, 128 00 Praha 28. Informace: Martina Agyagosová, +420 225 776 686.

Doprava a logistika - Řidič sklápěcího návěsu 30 000 Kč

Malá stavebně dopravní firma se sídlem na Praze 6 hledá řidiče na sólo sklápěč (C) a sklápěcí návěs (C+E), na HPP, plat 30.000 Kč čistého, bez víkendů.


Mrakodrap na Litochlebském náměstí pro 1500 úředníků měl dosahovat výšky 105 metrů a tím měl okolní zástavbu převýšit o neuvěřitelných 75 metrů.
8

Projekt „Litochlebský park“ opět narazil

Nemocnice Na Františku.
13

Ředitel Nemocnice Na Františku končí, na svou funkci rezignoval

Primátorka Krnáčová: Investice do školství jsou nejvyšší od roku 2011

Celý letošní školní rok se Pražský deník ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy ptal studentů, co je nejvíce trápí, co je zajímá a co by mohlo být na jejich škole či v Praze lepší. V létě budeme naopak přinášet reakce magistrátu na problémy tížící studenty. Dnes se zaměříme na oblast investic do pražského školství.

Pražští veterináři letos našli závady u pětiny prodejců na farmářských trzích

S rychlým nástupem jara se inspektoři Státní veterinární správy působící v Praze zaměřili také na kontrolu prodeje potravin na farmářských trzích. Konkrétně šlo o živočišné komodity jako jsou maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné produkty či med. 

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

/VIDEO/ Páteční výstraha před silnými bouřkami meteorologů tentokrát byla přesná. Kolem poledne se silný déšť doprovázený větrem a kroupami prohnal Prahou. Ve srovnání se středečním řáděním počasí teď nezpůsobilo takové škody. Největší problémy podle všeho zaznamenali obyvatelé Prahy 6. Na chvíli se omezil dokonce provoz na Letišti Václava Havla.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT