VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Praha: radary budou chytat zloděje

PRAHA - FLASHOVÁ GRAFIKA UVNITŘ ČLÁNKU ! ! ! - Krást auta v hlavním městě bude od příštího roku těžší. Radary a kamerové systémy se propojí s evidencí odcizených vozidel a projet pod nimi bude znamenat, že se to za pár vteřin dozví i policejní hlídka. Ta se ihned může vydat stíhat podezřelé vozidlo.

6.11.2007 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

„Praha investovala do systému desítky milionů korun. Vyšli jsme vstříc požadavkům odborníků z Policie ČR, protože metropoli dlouhodobě sužují zloději aut,“ řekl náměstek primátora Rudolf Blažek.

Policisté si rovněž slibují zlepšení situace. „Potenciální pachatele to bude odrazovat a zloděje aut to pomůže vypátrat a chytit. Policie získá informace, které pomohou ve vyšetřování krádeží aut a pojistných podvodů,“ přivítal připravovanou novinku šéf detektivů vyšetřujících tuto trestnou činnost Pavel Just z policejního obvodu Praha I.

„Využití kamer vychází ze zahraničních zkušeností, kde se tento model velmi osvědčil, počet trestných činů tohoto druhu se tam razantně snížil,“ uvedl náměstek ředitele městské policie Ludvík Klema. „Jedná se o řešení jednoho z nejpalčivějších bezpečnostních problémů metropole a připravovaný systém ho pomůže omezit.“

Zkuste si ve flashové animaci, jak bude fungovat nový systém on - line radarů:

Non-Flash Users:…alternative non-flash text here for browsers that dont support styles, nor objects of any kind…you might add a description of what this feature does or a colorful static graphic
Internet Explorer Users:…add alternative non-flash text here for browsers that support the active x but its disabled or they dont have the active-x control…
Non-Internet Explorer Users:…add alternative non-flash text here for browsers that support the plugin but its disabled or they dont have the plugin…

Už za pár týdnů se radarů měřících rychlost nebudou bát pouze řidiči, kteří zapomněli ubrat plyn, ale i zloději automobilů. Po dohodě policie a vedení pražské radnice se na přelomu roku propojí úsekové měřiče (radary) a vybrané kamery městského kamerového systému s evidencí odcizených vozidel.

Stopa dovede hlídku k cíli

Policie si od systému slibuje, že bude mít po ukradených vozidlech alespoň nějakou stopu, která ji dovede k zadržení pachatelů. „Proto jsme kývli na on line propojení úsekových měřičů. Během několika vteřin bude policie vědět, že místem projelo odcizené vozidlo a ihned tam vyšle hlídku. První v pořadí přístupu k informacím bude republiková policie, v druhém sledu následuje i policie městská – pokud bude blíž místa průjezdu podezřelého vozu, budou na místo vysláni strážníci. Důležitá je rychlost dopadení pachatelů,“ řekl Deníku náměstek pražského primátora Rudolf Blažek.

Druhá kamera vyfotí zloděje

Úsekové měřiče jsou vždy dva. První zaznamená státní poznávací značku a vyhodnotí, zda se jedná o kradené auto. Druhá kamera o několik set metrů dál ve směru jízdy v době průjezdu sledovaného vozu už „ví“, jestli jde o odcizené auto. V tom případě jej vyfotí včetně řidiče a informace je díky on line propojení okamžitě dostupná v policejním informačním systému. Operační důstojník se dozví, že daným místem projel ukradený automobil téměř ve stejnou chvíli, kdy se vozidlo přiblížilo pod radar. Policista tedy může na místo vyslat hlídku, která je vybavena informacemi, o jaký vůz se jedná, jaká je jeho registrační značka, typ a barva. Šance dostihnout pachatele tak stoupá.

Systém zatím uměl vyfotit miliony „espézetek“, ale nedokázal rozpoznat, zda jde o kradená auta. Radary zatím pouze měří rychlost projíždějících vozidel. „Hlavní město do propojení investuje třicet až čtyřicet milionů korun,“ vyčíslil investici náměstek Blažek.

Desítky odcizených aut denně v hlavním městě svědčí i o tom, že metropole je zatím pro zloděje aut rájem. Anonymita velkoměsta a malé riziko dopadení zatím nechává pachatele v klidu. „Určitě to bude významná pomoc. To, že Praha takhle velkoryse rozšířila možnosti kamer a radarů a bude možné monitorovat odcizená vozidla, bude mít minimálně odstrašující efekt. Při pátrání nám samozřejmě pomůžou všechny informace, kterých se v případě kradených aut zoufale nedostává,“ přivítal novinku detektiv Pavel Just.

- ROZHOVOR -

Nenechavci se metropoli vyhnou

Zeptali jsme se kriminalisty Pavla Justa, šéfa oddělení detektivů, kteří vyšetřují trestné činy spojené s automobily, zda bude novinka v boji s touto trestnou činností opravdu užitečná.

Pomůže nový systém v boji proti zlodějům aut?

Jednoznačně. Pachatelům to ztíží přejíždění s kradeným autem. Většinou auto odcizí, odstaví a čekají. Pokud se nic neděje, tak se přemístí,kam potřebují. Čím víc jich bude monitorovaných, tím méně možností budou mít a často v síti i uvíznou. Obvzlášť když nevymění značky.

Takže se počet krádeží sníží?

Sníží se počet ukradených aut v Praze, protože zloději odejdou mimo metropoli, kde bude riziko nižší. Ideální by bylo, kdyby byly monitorovány všechny příjezdové komunikace do Prahy.

Nestačí ty, kde bude systém zaveden?

Ne, to jsem neřekl. Je to velkorysá investice, kterou vedení města uvolnilo na rozjezd. Radili jsme se s vedením pražské policejní správy, jaká podoba systému bude efektivní a systém účinný. Nejen v tom, že se chytne konkrétní zloděj. A v čem ještě? Bude mít nezastupitelný odstrašující efekt, potenciální pachatelé si radši rozmyslí, jestli se nechají někde vyfotit. Neocenitelné budou především informace, které díky systému získáme. Nejde jen o krádeže, ale i o podvody. Ne každý majitel drahého auta, který nahlásí odcizení, o automobil opravdu přišel. Mnohdysi vše vymyslí, přijde s pohádkou, jak dojel tam a tam a nakonecmutam vůz sebrali. Díky údajům z kamer a radarůmubudeme moci dokázat, že touto trasou nejel. Nerad bych mluvil detailně, abych nedával pachatelům návod, ale bude prostě možné získat velmi užitečné informace.

Které pomohou v pátrání?

Jistě, uvědomte si, že krádež automobilu je zločin beze stopy. Auto zmizí a s ním i všechna vodítka vedoucí k pachateli. Žádné daktylky, žádné pachové stopy, žádná DNA, jen prázdné místo na parkovišti. Každá informace je neocenitelná.

Co by ještě pomohlo?

Aby systém umožňoval rychleji zadávat do evidence odcizená auta. Pomohlo by, kdybychom o odcizeném autě vš věděli hned. (dav)

Stabilní radary v Praze

Bělohorská – směr z centra
Dobříšská –směr Barrandovský most
Dobříšská – směr tunel Mrázovka
Evropská – směr do centra
Jižní spojka 1 – u Vrbovy ul., směr Krč
Jižní spojka 2 – úsek 5.května - Chodovská
Jižní spojka 3 – úsek Průmyslová - lanový most
Poděbradská – směr do centra
Podolské nábřeží – směr do centra
Strahovský tunel – směr Mrázovka
Strahovský tunel – směr Patočkova
Strakonická – směr do centra
tunel Mrázovka – směr Barrandovský most
tunel Mrázovka – směr Strahovský tunel
Ústecká – směr z centra
5. května – směr do centra

6.11.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 22 160 Kč

Odborní pracovníci bezpečnostních systémů a ochrany údajů pověřenec/pověřenkyně pro ochranu osobních údajů. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22160 kč, mzda max. 33300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadavky:, VŠ vzdělání v magisterském nebo bakalářském studijním programu, praxe ve veřejné správě výhodou, praxe v oblasti ochrany osobních údajů výhodou, znalosti v oboru právo nebo IT výhodou, znalost právních předpisů, zejména vztahujících k ochraně osobních údajů (např. Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 a Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/680, zák. č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, aj.), samostatnost, pečlivost, spolehlivost, komunikativnost, aktivní přístup k řešení problémů rychlé, věcné a konstruktivní jednání, znalost anglického jazyka výhodou, státní občanství ČR, občanství jiného členského státu EU nebo občanství státu, který je smluvním státem Dohody o Evropském hospodářském prostoru, trestní bezúhonnost, splnění podmínek ustanovení § 17 odst. 2 a odst. 3 zákona č. 201/2002 Sb., , charakt. místa:, , komplexní zajištění funkce pověřence pro ochranu osobních údajů dle nařízení Evropského parlamentu a Rady 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů , implementace požadavků Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 a souvisejících předpisů , poskytování poradenství a informací Úřadu jako správci a zpracovateli osobních údajů. Pracoviště: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových - 001, Rašínovo nábřeží, č.p. 390, 128 00 Praha 28. Informace: Martina Agyagosová, +420 225 776 686.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 14 900 Kč

Číšníci a servírky 51310 Číšníci a servírky. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kont. osoba: Ngoc Duong Khuc, První kont.: emailem na lucie.doan@advokati-ceva.cz. Pracoviště: Ngoc duong khuc 001, Libušská, č.p. 319, 142 00 Praha 411. Informace: Ngoc Duong Khuc, .

Administrativa - Tajemník/tajemnice AK 25 000 Kč

Tajemník AK Zavedená pražská advokátní kancelář hledá samostatného a flexibilního člověka na pozici tajemník/tajemnice. Obsahem práce je podpora týmu právníků a řízení chodu kanceláře.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 20 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) SERVISNÍ ELEKTROMECHANIK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Advanced Technology Group je technologicky vyspělá firma s jedinečným komplexním portfoliem v oboru průmyslové kvality. Jedním z hl. produktů je zakázková výroba zařízení a komplexních systémů pro defektoskopické zkoušení dílů zejm. z leteckého a automobilového průmyslu. Dále poskytujeme kompletní NDT služby atd. , , PRACOVNÍ NÁPLŇ, -Samostatné řešení servisních zásahů na námi vyráběných zařízení (zakázková výroba), -Realizace servisů jak v naší společnosti, tak u zákazníků (ČR,zahraničí), -Komunikace se zákazníky, -Podpora oddělení výroby při výrobě/instalaci zařízení (elektroservis, kalibrace), , PŘEDPOKLADY, -Min. SŠ technického zaměření, -Orientace v technické dokumentaci,elektroschématech, -Aktivní a odpovědný přístup,ochota učit se novým věcem, -AJ:komunikativní úroveň, -Znalost PLC výhodou, -Platné oprávnění dle vyhlášky 50/1987 výhodou, , NABÍZÍME, -Zaměstnání u stabilní, české, mezinárodně uznávané společnosti s perspektivním portfoliem, -Práce na plný úvazek, jednosměnný provoz, -Služební cesty, -Částečně flexibilní pracovní doba, -Pestrá a atraktivní práce, -Možnost odborného a kariérního růstu, -Mzda odpovídající zkušenostem a schopnostem, -Příspěvek na důchodové spoření, -Jazykové kurzy, -Odborné školení, -Pravidelné společenské-sportovní akce, -Přátelské prostředí středně veliké firmy, , NÁSTUP. Pracoviště: A t g s.r.o.(advanced technology group,spol.s r.o.) - 003, Toužimská, č.p. 771, 199 00 Praha 99. Informace: Marie Netušilová, +420 273 037 611.


Brutální napadení barmana.
7

Skupinka cizinců brutálně zbila číšníka v centru Prahy. Pátrá po ní Policie

V lesoparku Letňany vznikly nové singtrailové trasy
16

V Letňanech vznikly trasy pro singtrailovou cyklistiku. Stály Prahu 3,9 milionu

Vyfoťte pražskou přírodu a ukažte ji světu. Začíná projekt City Nature Challenge

Fotíte rádi zvířata či rostliny? Díky projektu City Nature Challenge 2018 máte jedinečnou příležitost ukázat celému světu unikátní pražskou přírodu. Stačí si jen nainstalovat mobilní aplikaci. Akce se zúčastní celkem 68 měst z různých koutů planety, která budou bojovat o největší počet fotografií.

Očkujte se proti encefalitidě i meningitidě, radí lékaři

Nemocných klíšťovou encefalitidou přibývá v Praze nejvíc z českých krajů. Češi podle lékařů stále podceňují očkování jako nejlepší prevenci. 

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT