Gates do Prahy přijede týden před dalším kolem vyjednávání české a americké delegace o smlouvách, které mají plánovanou stavbu radaru umožnit. Gates nedávno navštívil Moskvu, která má velké výhrady k plánu vybudovat v Česku a Polsku protiraketový štít. Rusko nabídlo Spojeným státům společné využívání radarové stanice v ázerbájdžánské Gabale, z níž je možné sledovat íránské území. Jako podmínku si Moskva klade přerušení amerických rozhovorů s ČR a Polskem.

Američané však usilují o český souhlas radarem. Kvůli základně již Česko navštívilo několik amerických delegací. Hlavním obhájcem záměru Američanů byl prezident George Bush, který zde byl v červnu. Bush tehdy mimo jiné řekl, že si uvědomuje, jak důležité bude pro radarovou stanici získat českou veřejnost.

Většina Čechů zatím radar odmítá

Čeští a američtí experti již několik měsíců vyjednávají o podmínkách stavby radaru v Česku. Podle ministerstev obrany a zahraničí vyjednávání o dvou smlouvách pokročila, i když se experti obou zemí zatím neshodli na znění všech bodů. Radar odmítá podle průzkumů většina Čechů a obce, blízko nichž má americká základna stát.