Podle starosty Prahy 11 Dalibora Mlejnského (ODS) byly kompetence Belaníkovi vráceny opět na žádost sociální demokracie. I nadále tak pokračuje vnitrostranický spor ČSSD, kdy se proti sobě postavili místostarostové Belaník a Oleg Rybnikář.

Spor vznikl v červenci kvůli privatizaci obecních bytů. Zatímco Rybnikář obvinil Belaníka ze špatné práce, kvůli které zbrzdil průběh privatizace, Belaník podal na Rybnikáře trestní oznámení. Údajně mu nabídl úplatek „v souvislosti s přípravou výběrového řízení na práce související s privatizací obecních bytů“ a vyhrožoval, že pokud jej nepřijme, bude ve funkci nahrazen.

Na začátku srpna Belaníkovi kolegové radní za ČSSD sepsali pracovní hodnocení, ve kterém jej tvrdě kritizovali za neschopnost i za „negativní charakterové vlastnosti“. Postavila se ale za něj následně většina sociálnědemokra­tických zastupitelů. Část z nich vystoupila ze zastupitelského klubu a založila nový. Požádali také o revokaci usnesení, kterým původně byly kompetence Belaníkovi odejmuty.

Spor komplikuje těsná většina, kterou v zastupitelstvu současná koalice má. Pro svou existenci totiž potřebuje hlas každého koaličního zastupitele.

Situací se podle Mlejnského bude rada opět zabývat ve středu. Sociální demokracie do té doby dostala čas, aby své spory vyřešila. Pokud by se její zástupci rozhodli pro personální změny, ty by mohly nastat na pondělním jednání zastupitelstva.

„Chceme se dohodnout, nechceme válčit,“ řekl Belaník. Vzájemně podle něj jednají rozpolcené části sociální demokracie i ODS. Konečné uklidnění situace očekává od oblastní konference ČSSD, která se sejde v polovině října.

Čtěte také: Místostarosta údajně nabídl úplatek